Katastrofa smoleńska, spór wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu i wizyta Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii, a także realizacja programu duszpasterskiego w archidiecezji - to według abp. Mariana Gołębiewskiego najważniejsze wydarzenia mijającego roku. - Największym sukcesem duszpasterskim jest to, że głosimy ewangelię - uważa metropolita wrocławski.
Zdaniem abp. Gołębiewskiego, „każda epoka stawia nowe wyzwania, a „Kościół w Polsce po 20 latach wolności musi szukać nowych sposobów dotarcia do społeczeństwa".
Metropolita wrocławski odwołał się do ocen wydarzeń i towarzyszących im komentarzy związanych z katastrofą smoleńską. „Spojrzenia mogą być różne. To dobrze czy źle? Jeżeli uczą nas wrażliwości, by troszczyć się o Kościół, by zabiegać o to, aby w dalszym ciągu spełniał swoją rolę, to jest dobrze" - uważa hierarcha.
Jeśli jednak - jego zdaniem te spojrzenia miały służyć "rozbijaniu Kościoła, to wtedy trzeba je ocenić negatywnie". - Tym wszystkim, którzy zabierają głos na ten temat, dałbym radę, aby nie sądzili, że już wszystko wiedzą, i żeby nie stawiali się ponad Kościołem, to znaczy ponad całym Ludem Bożym, bo niby więcej widzę, bo jestem bardziej uczony, bo więcej wiem - skomentował abp Gołębiewski.
Abp Gołębiewski zwrócił uwagę, że sprawą szeroko komentowaną w mijającym roku była afera pedofilska. Jednak, jego zdaniem, "pedofilia w Kościele jest niezwykle rozdmuchana przez media światowe".
"Było jednak bardzo wiele aspektów pozytywnych. Chciałbym wspomnieć wizytę Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, synod dla Kościołów Wschodu. Ważne jest też to, że niektóre wspólnoty anglikańskie chcą wrócić na łono Kościoła" - dodał arcybiskup.
„Największym sukcesem duszpasterskim jest to, że głosimy ewangelię" - dodał abp Gołębiewski. „Hasło 'Bądźmy uczniami Chrystusa' przyjęło się tak, że gdziekolwiek byłem w parafii, zawsze o tym mówiono. Musimy być jednak realistami. Wiemy, że te akcenty duszpasterskie rozkładają się różnie w różnych parafiach” - stwierdził metropolita wrocławski.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.