Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.
MAJ
1 – Około 5 tys. osób – biskupów, księży, diakonów, seminarzystów oraz ich rodzin – uczestniczyło na Jasnej Górze w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kapłanów – pierwszym takim spotkaniu od 40 lat. Dwudniowa pielgrzymka, którą zorganizowano z okazji Roku Kapłańskiego, odbywała się pod hasłem „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. W specjalnym przesłaniu papież Benedykt XVI zachęcił kapłanów, by byli „ludźmi wytrwałej modlitwy i ascezy”.
1 – W wieku 77 lat zmarł abp Zygmunt Kamiński, emerytowany arcybiskup-metropolita szczecińsko-kamieński, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.
7-9 – 137 wydawców, o 37 więcej niż przed rokiem, zaprezentowało swoją ofertę na XVI Targach Wydawców Katolickich, które od 7 do 9 maja odbyły się po raz pierwszy w nowym miejscu – w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Laureatem Feniksa 2010 – nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, organizatora imprezy – został ks. prof. Michał Heller.
8 – Abp Józef Kowalczyk, dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, który nosi tytuł Prymasa Polski. Jednocześnie papież przyjął rezygnację abp. Henryka Muszyńskiego z posługo metropolity gnmieźnieńskiego w związku z osiągnieciem przezeń wieku emerytalnego. Od tego czasu – po 25 latach pełnienia posługi biskupiej i w 54. roku kapłąństwa, jest arcybiskupem seniorem metropolii gnieźnieńskiej oraz Prymasem Polski-seniorem. 25 czerwca abp Muszyński unonorowany został przez prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
8 – W Krakowie zakończyła obrady grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec. Podkreślono, że wspólna obrona zagrożonego w Europie krzyża, działania na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz rozwiązywanie problemów laicyzacji i sekularyzacji w Europie to najważniejsze obszary wspólnego zaangażowania Kościoła w Polsce i w Niemczech. Podczas spotkania z dziennikarzami w pałacu Arcybiskupów Krakowskich, hierarchowie z obydwu krajów podkreślali, że Europie i światu potrzebne jest świadectwo pojednanych narodów i Kościołów.
12 – Dziennikarka radiowa Anna Gruszecka otrzymała nagrodę im. Bp Jana Chrapka Ślad. Otrzymała ją za popularyzowanie tematyki kulturalnej, historycznej i religijnej na falach poznańskiego Radia Merkury, za zainicjowanie akcji „Zapal znicz pamięci”, za styl pracy dziennikarskiej wyróżniający się dociekliwością, erudycją i rzetelnością. Do nagrody zostali nominowani także znany duszpasterz i publicysta ks. Andrzej Draguła oraz redaktor naczelna miesięcznika formacyjnego „List” Elżbieta Konderak. Gala nagrody „ślad” odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
18 – Nie wystarczą dotychczasowe wysiłki, konieczna jest wielka mobilizacja duszpasterzy, wychowawców, ludzi świeckich, aby zmienić mentalność rozwodową i pokazać wartość małżeństwa sakramentalnego – mówili uczestnicy spotkania Rady ds. Rodziny KEP w Warszawie. Przypomniano, że w świetle najnowszych badań możliwość rozwodu dopuszcza 94 proc. młodzieży.
22 – W bazylice archikatedralnej we Fromborku odbyły się obrzędy liturgii powtórnego pogrzebu Mikołaja Kopernika, kanonika warmińskiej kapituły. Trumna ze szczątkami Kopernika została złożona do grobu w tym samym miejscu, gdzie – po badaniach rozpoczętych w 2004 r. – odnaleziono jego szczątki: obok filaru, na którym oparty jest ołtarz św. Krzyża. Przez 46 lat tym ołtarzem opiekował się Mikołaj Kopernik zgodnie ze zwyczajem, że każdy kanonik brał w opiekę jeden z ołtarzy w katedrze.
29 – Kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni dziękowali za 60-lecie kapłaństwa, 40-lecie biskupstwa i 25-lecie kardynalatu kard. Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego. Mszy świętej w katedrze we Wrocławiu przewodniczył Jubilat.
30 – Benedykt XVI mianował abp Celestino Migliore, nuncjuszem apostolskim w Polsce. 57-letni włoski hierarcha jest jednym z najwybitniejszych watykańskich dyplomatów, dotychczas był przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. W latach 1989-1992 ks. prałat Migliore pracował w warszawskiej nuncjaturze. Jako nowy nuncjusz przybył do Polski 10 września.
W ciągu roku o 4 procent spadło w Polsce poparcie dla metody in vitro – wynika z przeprowadzonych w czerwcu badań CBOS. Wyniki dowodzą, że większość osób wierzących świadomie popiera tę metodę, pomimo iż zna nauczanie Kościoła katolickiego na ten temat.
Akceptację zabiegów in vitro w przypadku małżeństw wyraziło 73 proc. badanych, o 4 punkty procentowe mniej niż w 2009 r. Jeśli chodzi o poparcie możliwości korzystania z tej metody przez pary małżeńskie, w ubiegłym roku zdecydowane poparcie wyrażało 53 proc., a w bieżącym 44 proc.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.