Kościół w Polsce 2010

Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.

CZERWIEC

5 – Ponad 80 tysięcy młodych ludzi z Polski i Europy uczestniczyło w XIV Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich k. Gniezna. Motywem przewodnim czuwania było hasło „Kobieta – dar i tajemnica”. Uczestnicy spotkania otrzymali, jak co roku, „lednickie prezenty”. Tym razem był to m.in. słoiczek miodu symbolizujący Eucharystię i …słodycz kobiety. Spotkanie zakończyła tradycyjne przejście przez Bramę III Tysiąclecia, podczas którego młodzież dokonała wyboru Chrystusa jako fundamentu swojego życia.

6 – Ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Uroczystej liturgii na stołecznym Placu Piłsudskiego, z udziałem ok. 150 tys. wiernych, przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato, który powiedział, że ks. Popiełuszko „zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi”. Po uroczystościach beatyfikacyjnych relikwie nowego Błogosławionego przeniesiono w procesji do wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej i złożono je w Panteonie Wielkich Polaków. Szczególnym uczestnikiem uroczystości była Marianna Popiełuszko, matka kapłana-męczennika.

12 – O nowych wyzwaniach i niebezpieczeństwach, jakie we współczesnym świecie czekają na księży mówił abp Józef Michalik podczas uroczystości zakończenia Roku Kapłańskiego w archidiecezji przemyskiej. „Napór cywilizacji zachodniej jest dzisiaj faktem, to już nie tylko laicyzacja, ale zimna sekularyzacja wdziera się do myślenia – a co gorsze, do stylu życia naszych ochrzczonych braci i sióstr” - podkreślił przewodniczący KEP. Wyrażając ubolewanie, iż „roztopiło” się społeczne zaufanie do księdza abp Michalik zauważa: „Pewnie zaczęło się od porzucenia stroju kapłańskiego, od przechodzenia na „ty” z uczennicami i uczniami, od zbytniego spoufalania, od imponowania szykownym garniturem i butami, od ekstra samochodu i wakacji bez Boga, ale za to w słońcu dalekiego kraju, od zaniedbanych rekolekcji i spowiedzi nie do końca szczerej pragnieniem nawrócenia”. Abp Michalik przypomniał kapłanom o znaczeniu modlitwy i ascezy, gdyż „bez ascezy, bez pracy nad sobą prędzej czy później będziemy skazani na grę naszych namiętności”.

18 – pomimo sprzeciwu różnych środowisk katolickich i krytyki Episkopatu, prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W apelu do parlamentarzystów z 1 marca Rada KEP ds. Rodziny oceniła, że wiele rozwiązań nowelizacji narusza wolność jednostki i autonomię rodziny, czego skutkiem „może być masowe kontrolowanie rodzin, nawet wbrew ich woli i bez wystarczającego uzasadnienia, utrudnianie wychowania dzieci i dalsze osłabienie więzi rodzinnych”.

18-19 – Kwestia moralnej oceny zapłodnienia in vitro, dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i pomoc dla ofiar powodzi – to główne tematy 352. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w Olszynie. „Osoby stosujące procedurę in vitro i z niej korzystające są zagrożone popełnieniem ciężkiego grzechu zrywającego więź z Bogiem i osłabiającego jedność z Kościołem Chrystusowym” – napisali biskupi w komunikacie dodając, że taki grzech „sprawia samowykluczenie z Komunii eucharystycznej aż do czasu otrzymania przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania”. Ponadto podczas liturgii z udziałem Episkopatu uroczyście zamknięto obchody Roku Kapłańskiego w naszym kraju, zaś we Fromborku uczczono 750-lecie Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz postać Mikołaja Kopernika.

24 – W Warszawie zakończyła się wizyta delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) pod przewodnictwem metropolity Hilariona, odpowiedzialnego za kontakty zewnętrzne w Patriarchacie Moskiewskim. Omawiano kształt przyszłego wspólnego dokumentu o pojednaniu polsko-rosyjskim. Spotkanie było kontynuacją poprzedniego z 26 lutego, na którym postanowiono opracować wspólny dokument o pojednaniu. Współprzewodniczący zespołu prymas-senior abp Henryk Muszyński informował, że obie strony przygotowały dwie niezależne propozycje dokumentu, które – mimo dość poważnych różnic – „miały jeden wspólny cel: jak budować jedność w wymiarze kościelnym i religijnym”.

26 – O dawanie świadectwa wiary nie tylko słowem, ale i czynem, szacunek dla godności człowieka oraz ochronę środowiska społecznego „przed egoizmem” apelował podczas swojego ingresu do katedry gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk, nowy arcybiskup metropolita gnieźnieński, Prymas Polski. W uroczystości uczestniczyło przeszło 40 arcybiskupów i biskupów oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych z pełniącym obowiązki prezydenta RP Bronisławem Komorowskim na czele.

27 – Jubileusz 40. rocznicy kapłaństwa obchodził podczas uroczystej Mszy św. w katedrze oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

27 – Jubileusz 25 lat połsugi biekupiej obchodził podczas uroczystej liturgii w katowickiej archikatedrze abp Damian Zimiń, metropolita katowicki.

29 – „Społeczeństwa o chrześcijańskiej tradycji nie powinny obawiać się umieszczania krzyża w miejscach publicznych, także tam, gdzie uczą się dzieci i młodzież” – czytamy w stanowisku KEP wydanym w przeddzień posiedzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.Miało ono dotyczyć odwołania się Włoch od wyroku tegoż Trybunału zakazującego umieszczania krzyża w szkołąch publicznych. – Krzyż przypomina nam o godności człowieka, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Mówi o miłości Boga do człowieka, która znalazła w nim swój najgłębszy wyraz. Niech krzyż pozostanie w szkołach, szpitalach i innych instytucjach”  – napisali polscy biskupi. Po wysłuchaniu stron w dniu 30 czerwca Trybunał zapowiedział, że data wydania wyroku zostanie dopiero ogłoszona.

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
8°C Sobota
wieczór
wiecej »