Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.
STYCZEŃ
6 – W stołecznym kościele luterańskim św. Trójcy odbyła się uroczystość konsekracji i wprowadzenia na urząd 46-letniego biskupa Jerzego Samca, nowego zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. Krótkie przemówienie wygłosił m.in. Jerzy Buzek, wierny tego Kościoła.
7 – O potrzebie niesienia Dobrej Nowiny, zwłaszcza młodemu pokoleniu, napisali biskupi grekokatoliccy w liście na Boże Narodzenie, które wierni tego Kościoła obchodzą 13 dni po katolikach. Biskupi Jan Martyniak i Włodzimierz Juszczak zachęcili wiernych do świadczenia o Chrystusie codziennym życiem i troszczenia się o migrantów.
17 – Nabożeństwo z udziałem chrześcijan i Żydów, rozmowa o perspektywach dialogu i wspólna refleksja nad Biblią – to główne elementy ogólnopolskich obchodów XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Odbyły się one w Tarnowie z udziałem przedstawicieli środowisk żydowskich z kraju i zagranicy oraz chrześcijan zaangażowanych w dialog z Żydami. Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego przypomniał z tej okazji, że judaizm – jak żadna inna religia – jest dla chrześcijan rzeczywistością nie zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym”.
18-25 – Ekumeniczne modlitwy w kościołach różnych wyznań i refleksje nad wyzwaniami współczesnych wyznawców Chrystusa – to główne elementy nabożeństw, jakie w całym kraju odbyły się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchodzono go w dniach 18-25 stycznia pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Łukasza: „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24,48). Są to słowa zmartwychwstałego Chrystusa do Jego uczniów.
26 – Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie – zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa”, w parafii katedralnej na warszawskiej Pradze po raz 10. obchodzono Dzień Islamu. Przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP Samir Ismail zapowiedział przy tej okazji zorganizowanie w polskich meczetach Dnia Chrześcijaństwa. Pierwszy miałby być obchodzony w meczecie budowanym właśnie w Warszawie.
26 – „W komunii z Bogiem” – to temat pierwszego roku trzyletniego programu duszpasterskiego zatytułowanego „Kościół domem i szkołą komunii”. Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Stanisław Gądecki ocenił podczas spotkania tego gremium, że Kościół w naszym kraju stoi wobec poważnego wyzwania jakim jest „dryfowanie społeczeństwa ku dechrystianizacji”. „Problem w tym, że wspólnota Kościoła w Polsce nie jest świadoma faktu, że nasze formy religijności niekoniecznie pokrywają się z wiarą – i to jest dramat” – przyznał metropolita poznański w rozmowie z KAI.
27 – Wspólna modlitwa zakończyła uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia. Psalm 42. opowiadający o tęsknocie za Bogiem recytowali wspólnie duchowni chrześcijańscy i rabini.
Podczas zbiórki przeprowadzonej we wszystkich parafiach 9 grudnia 2009 r. w Dniu Modlitwy za Kościół na Wschodzie, polscy katolicy ofiarowali na ten cel 1,9 mln zł – podał powołany przez Episkopat Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.