Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.
STYCZEŃ
6 – W stołecznym kościele luterańskim św. Trójcy odbyła się uroczystość konsekracji i wprowadzenia na urząd 46-letniego biskupa Jerzego Samca, nowego zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. Krótkie przemówienie wygłosił m.in. Jerzy Buzek, wierny tego Kościoła.
7 – O potrzebie niesienia Dobrej Nowiny, zwłaszcza młodemu pokoleniu, napisali biskupi grekokatoliccy w liście na Boże Narodzenie, które wierni tego Kościoła obchodzą 13 dni po katolikach. Biskupi Jan Martyniak i Włodzimierz Juszczak zachęcili wiernych do świadczenia o Chrystusie codziennym życiem i troszczenia się o migrantów.
17 – Nabożeństwo z udziałem chrześcijan i Żydów, rozmowa o perspektywach dialogu i wspólna refleksja nad Biblią – to główne elementy ogólnopolskich obchodów XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Odbyły się one w Tarnowie z udziałem przedstawicieli środowisk żydowskich z kraju i zagranicy oraz chrześcijan zaangażowanych w dialog z Żydami. Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego przypomniał z tej okazji, że judaizm – jak żadna inna religia – jest dla chrześcijan rzeczywistością nie zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym”.
18-25 – Ekumeniczne modlitwy w kościołach różnych wyznań i refleksje nad wyzwaniami współczesnych wyznawców Chrystusa – to główne elementy nabożeństw, jakie w całym kraju odbyły się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchodzono go w dniach 18-25 stycznia pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Łukasza: „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24,48). Są to słowa zmartwychwstałego Chrystusa do Jego uczniów.
26 – Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie – zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa”, w parafii katedralnej na warszawskiej Pradze po raz 10. obchodzono Dzień Islamu. Przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP Samir Ismail zapowiedział przy tej okazji zorganizowanie w polskich meczetach Dnia Chrześcijaństwa. Pierwszy miałby być obchodzony w meczecie budowanym właśnie w Warszawie.
26 – „W komunii z Bogiem” – to temat pierwszego roku trzyletniego programu duszpasterskiego zatytułowanego „Kościół domem i szkołą komunii”. Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Stanisław Gądecki ocenił podczas spotkania tego gremium, że Kościół w naszym kraju stoi wobec poważnego wyzwania jakim jest „dryfowanie społeczeństwa ku dechrystianizacji”. „Problem w tym, że wspólnota Kościoła w Polsce nie jest świadoma faktu, że nasze formy religijności niekoniecznie pokrywają się z wiarą – i to jest dramat” – przyznał metropolita poznański w rozmowie z KAI.
27 – Wspólna modlitwa zakończyła uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia. Psalm 42. opowiadający o tęsknocie za Bogiem recytowali wspólnie duchowni chrześcijańscy i rabini.
Podczas zbiórki przeprowadzonej we wszystkich parafiach 9 grudnia 2009 r. w Dniu Modlitwy za Kościół na Wschodzie, polscy katolicy ofiarowali na ten cel 1,9 mln zł – podał powołany przez Episkopat Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.