„Narodziny Chrystusa rzeczywiście odmieniły dzieje świata. Wieczność spotkała się z czasem. W historii zamieszkała łaska” – powiedział Benedykt XVI podczas watykańskich nieszporów na zakończenie roku.
Uczestniczyli w nich przede wszystkim rzymianie, z burmistrzem Wiecznego Miasta oraz papieskim wikariuszem. Korzystając z tej okazji Benedykt XVI zaapelował o odnowę liturgiczną w rzymskich parafiach. „Zachęcam wszystkich proboszczów – powiedział – aby tworzyli zespoły animujące liturgię oraz organizowali katechezy pomagające lepiej poznać misterium eucharystyczne”. Papież przypomniał też, że Rzym potrzebuje dziś nowego głoszenia Ewangelii. Nawiązując z kolei do Bożego Narodzenia, podkreślił, że odkąd Syn Boży zstąpił na ziemię, nic nie jest już takie samo jak przedtem. Żyjemy bowiem w pełni czasów.
„Nasz ludzki czas – wyznał Ojciec Święty – jest przepełniony złem, cierpieniem i tragediami różnej natury. Od tych, które zostały spowodowane ludzką przewrotnością, po te, które wynikają z nieszczęśliwych zbiegów okoliczności. Jednakże ten ludzki czas zawiera już w sobie w sposób definitywny i niezniszczalny radosną i wyzwalającą nowość Chrystusa Zbawiciela”. Papież podkreślił, że w Dzieciątku z Betlejem możemy kontemplować ze szczególną jasnością spotkanie wieczności z czasem. W Boże Narodzenie możemy ponownie spotkać Boga w słabym i niepozornym ciele dziecka. „Czyż nie jest to zaproszenie, aby odkrywać obecność Boga i Jego zbawczej miłości również w tym krótkim i pełnym udręk czasie naszego codziennego życia? Czyż nie jest to zaproszenie, by zobaczyć, że nasz ludzki czas, również chwile trudne i ciężkie, są stale ubogacane łaskami Boga; więcej, tą łaską, którą jest sam Bóg?” – pytał Benedykt XVI.
Po nieszporach chwili adoracji Najświętszego Sakramentu i odśpiewaniu uroczystego Te Deum Papież odwiedził betlejemską szopkę na Placu św. Piotra. W tym roku zdobią ją dodatkowo figury będące dziełem ludowych artystów z Filipin. Jest to dar ambasady tego kraju przy Stolicy Apostolskiej z okazji przypadającego w przyszłym roku 60-lecia nawiązania filipińsko-watykańskich stosunków dyplomatycznych.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.