Około trzech milionów osób odwiedziło w 2010 roku Jasną Górę - podało w piątek biuro prasowe sanktuarium. Poza Polakami Częstochowę odwiedzali pątnicy i turyści z ponad 70 krajów.
Jak wynika z jasnogórskich statystyk, w kończącym się roku w 229 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział ponad 811 tys. osób. Do najliczniejszych należały pielgrzymki: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, Strażaków, Rolników i Ludzi Pracy. Po raz pierwszy do Częstochowy przybyły: Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych oraz Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W całym roku na Jasną Górę przyszło 260 pieszych pielgrzymek, uczestniczyło w nich ponad 141 tys. osób. Poza Polakami sanktuarium odwiedzali pielgrzymi i turyści z 74 krajów świata. Najwięcej było gości z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
Duchowni podczas minionych 12 miesięcy wygłosili na Jasnej Górze ponad 6 tys. kazań, homilii i apeli jasnogórskich, w ciągu 12 miesięcy rozdzielono ponad 1,8 mln komunii. Sakrament małżeństwa zawarło - 61 par, ochrzczono 57 osób. W mijającym roku w klasztorze paulinów odbywało się 12 kongresów i sympozjów naukowo-duszpasterskich.
Do najważniejszych wydarzeń w klasztorze jasnogórskim należały m.in. uroczystości jubileuszu 100-lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Z tej okazji 4 września na Obraz zostały nałożone nowe korony i sukienka.
Przez cały rok trwały prace konserwatorskie w barokowej bazylice jasnogórskiej. W 2009 r. rozpoczął się kompleksowy remont i całościowa renowacja tej świątyni, która przylega do Kaplicy Matki Bożej.
Według wcześniejszych statystyk, w 2009 r. najważniejsze w Polsce sanktuarium maryjne odwiedziło około 3,5 mln osób. Podobnie było w 2008 r. W 2005, 2006 i 2007 r. Jasną Górę odwiedziło około 4,5 mln osób.
Przed kilkoma dniami lokalna prasa doniosła, że nowe lewicowe władze Częstochowy planują wprowadzenie opłaty dla pielgrzymów i turystów odwiedzających miasto; mówi się wstępnie o 4 zł od osoby. Uzyskane w ten sposób środki byłyby przeznaczone na poprawę infrastruktury oraz promocję Częstochowy i jasnogórskiego klasztoru. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) zaznaczył, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.