Około trzech milionów osób odwiedziło w 2010 roku Jasną Górę - podało w piątek biuro prasowe sanktuarium. Poza Polakami Częstochowę odwiedzali pątnicy i turyści z ponad 70 krajów.
Jak wynika z jasnogórskich statystyk, w kończącym się roku w 229 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział ponad 811 tys. osób. Do najliczniejszych należały pielgrzymki: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, Strażaków, Rolników i Ludzi Pracy. Po raz pierwszy do Częstochowy przybyły: Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych oraz Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W całym roku na Jasną Górę przyszło 260 pieszych pielgrzymek, uczestniczyło w nich ponad 141 tys. osób. Poza Polakami sanktuarium odwiedzali pielgrzymi i turyści z 74 krajów świata. Najwięcej było gości z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
Duchowni podczas minionych 12 miesięcy wygłosili na Jasnej Górze ponad 6 tys. kazań, homilii i apeli jasnogórskich, w ciągu 12 miesięcy rozdzielono ponad 1,8 mln komunii. Sakrament małżeństwa zawarło - 61 par, ochrzczono 57 osób. W mijającym roku w klasztorze paulinów odbywało się 12 kongresów i sympozjów naukowo-duszpasterskich.
Do najważniejszych wydarzeń w klasztorze jasnogórskim należały m.in. uroczystości jubileuszu 100-lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Z tej okazji 4 września na Obraz zostały nałożone nowe korony i sukienka.
Przez cały rok trwały prace konserwatorskie w barokowej bazylice jasnogórskiej. W 2009 r. rozpoczął się kompleksowy remont i całościowa renowacja tej świątyni, która przylega do Kaplicy Matki Bożej.
Według wcześniejszych statystyk, w 2009 r. najważniejsze w Polsce sanktuarium maryjne odwiedziło około 3,5 mln osób. Podobnie było w 2008 r. W 2005, 2006 i 2007 r. Jasną Górę odwiedziło około 4,5 mln osób.
Przed kilkoma dniami lokalna prasa doniosła, że nowe lewicowe władze Częstochowy planują wprowadzenie opłaty dla pielgrzymów i turystów odwiedzających miasto; mówi się wstępnie o 4 zł od osoby. Uzyskane w ten sposób środki byłyby przeznaczone na poprawę infrastruktury oraz promocję Częstochowy i jasnogórskiego klasztoru. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) zaznaczył, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.