Po godz. 12 Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Posłowie będą we wtorek debatować m.in. nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka oraz projektem wprowadzającym możliwość ogłaszania upadłości spółek kolejowych.
Debata nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności dla Grabarczyka, który w połowie grudnia złożył SLD, zaplanowana jest na wtorek na godz. 16.15.
Zdaniem posłów Sojuszu, minister Grabarczyk jest politycznie odpowiedzialny za chaos, jaki zapanował na kolei po wprowadzeniu nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów. Politycy Sojuszu stawiają ministrowi zarzuty także w związku z problemami z budową dróg oraz sytuacją w Poczcie Polskiej.
Odwołania Grabarczyka chce też PiS. "To człowiek, który wyraźnie nie sprostał zadaniom, jakie stawia przed nim Ministerstwo Infrastruktury" - uważa szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Decyzji w sprawie wniosku SLD nie podjął jeszcze klub Polska Jest Najważniejsza. Jego wiceszef Paweł Poncyljusz powiedział jednak PAP, że on osobiście opowiadałby się za odwołaniem ministra.
Sejmowa arytmetyka pokazuje jednak, że nie ma na to szans bez głosów PSL, a ludowcy zamierzają bronić Grabarczyka. "To jest minister koalicyjnego rządu, więc trudno, żeby partia koalicyjna nie broniła ministra" - powiedział PAP szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.
Do odwołania ministra potrzebna jest większość głosów ustawowej liczby posłów - czyli 231. PO i PSL mają razem 234 z 460 głosów. Głosowanie nad wnioskiem zaplanowane jest na środę.
Sejm będzie też debatował nad rządowym projektem noweli ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP, ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o transporcie kolejowym. Projekt dotyczy spółek: PKP Intercity, PKP Cargo i Przewozów Regionalnych. W myśl prawa upadłościowego i naprawczego nie można ogłosić ich upadłości. Celem nowelizacji jest zmiana tego stanu rzeczy.
Na to, by spółki kolejowe mogły ogłosić upadłość, nie zgodziły się podczas październikowego, wspólnego posiedzenia komisje infrastruktury i skarbu państwa. Rekomendowały one Sejmowi odrzucenie rządowego projektu.
Posłowie zajmą się też rządowym projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który dotyczy stosowania przez służby kontroli operacyjnej, np. podsłuchów. Zgodnie z projektem prokurator generalny będzie przedstawiał Sejmowi i Senatowi coroczną, jawną informację o liczbie wnioskowanych i zastosowanych technik operacyjnych. Informacja ta będzie także zawierać dane o efektach sądowego i prokuratorskiego nadzoru nad tymi czynnościami.
Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złożyła Krystyna Kłosin, która zastąpiła w klubie PO Zdzisława Czuchę - w niedawnych wyborach samorządowych został on burmistrzem Kościerzyny.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.