Przypadające w czwartek Święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli, jest także dniem wsparcia polskich misjonarzy. W kościołach całej Polski odbędzie się zbiórka pieniężna na rzecz misji - powiedział PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.
Dodał, że zebrane środki przeznaczone zostaną na wspieranie polskich misjonarzy oraz na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej, gdzie odbywa się przygotowanie do pracy na misjach.
"W Polsce 6 stycznia jest dniem modlitw za polskich misjonarzy i okazją do wsparcia prowadzonych przez nich dzieł" - powiedział ks. Kloch. Przypomniał też słowa polskich biskupów, którzy skierowali z tej okazji list pasterski do wiernych, podkreślając, że "w wymiarze duchowym wszyscy możemy być misjonarzami".
"Uroczystość Objawienia Pańskiego, która zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia, to dzień związany z misjami i głoszeniem Ewangelii całemu światu. Jest to dzień misji, ponieważ upamiętnia pierwsze zetknięcie się pogan z Chrystusem. Jego wyrazem jest pokłon złożony Zbawicielowi przez Trzech Mędrców ze Wschodu. Ofiary zbierane w ten dzień na tacę w polskich parafiach będą przeznaczone na tzw. fundusz misyjny, służący polskim misjonarzom. Dzięki niemu funkcjonuje też Centrum Formacji Misyjnej" - podkreślił rzecznik Episkopatu.
Obecnie na misjach w 94 krajach świata pracuje 2117 polskich misjonarzy. Wśród nich jest 304 księży diecezjalnych, 1144 księży i braci zakonnych, 635 sióstr zakonnych oraz 34 osoby świeckie. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji wspiera pracę ewangelizacyjną misjonarzy i pomaga im w budowie i utrzymaniu kościołów, ale także w prowadzeniu szpitali, szkół, przedszkoli i domów opieki, w walce z głodem i ubóstwem ludzi, wśród których żyją i pracują.
Uroczystość Trzech Króli jest również Misyjnym Dniem Dzieci - w wielu diecezjach odbędzie się wówczas zakończenie i podsumowanie inicjatywy "Kolędnicy Misyjni", prowadzonej przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Mali kolędnicy tym razem zbierali pieniądze na pomoc dla swoich rówieśników w Ugandzie.
Każdego roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przeznacza na pomoc dla polskich misjonarzy około 4 mln zł. Pieniądze te finansują m.in. projekty medyczne, edukacyjne i charytatywne w krajach misyjnych, a także wspierają działalność Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które przygotowuje misjonarzy do ich przyszłej pracy.
Centrum Formacji Misyjnej działa już od 28 lat. Komisja Misyjna Konferencji Episkopatu Polski powołała CFM do istnienia w 1984 roku. Jego celem jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych, zwanych fideonistami, osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej. Centrum Formacji Misyjnej służy także swą gościnnością misjonarzom, przebywającym w Polsce. Polskie Centrum Formacji Misyjnej jest ośrodkiem międzynarodowym, jednym z nielicznych na świecie, jeśli chodzi o przygotowanie przyszłych misjonarzy. Dotąd przygotowywali się w CFM misjonarze pochodzący przede wszystkim z Polski, ale także Słowacji, Ukrainy i Litwy.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.