Umocnienie dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego, a zarazem okazanie poparcia tamtejszym mniejszościom chrześcijańskim to dwa cele kolejnej wizyty w Iranie grupy roboczej szwajcarskiego episkopatu zajmującej się islamem. Grupa ta działa w Szwajcarii już od 10 lat.
Rozpoczęta dziś tygodniowa (7-14 stycznia) podróż obejmuje prócz stołecznego Teheranu święte miasta irańskich szyitów Meszhed i Kom. Na czele siedmioosobowej delegacji stoi biskup Lugano w szwajcarskim kantonie Ticino, Pier Giacomo Grampa. Tematem rozmów jest godność człowieka w islamie i w chrześcijaństwie. Szczególny nacisk kładzie się na mniejszości religijne zarówno w społeczeństwach zsekularyzowanych, jak wyznaniowych. Jak zaznaczono w komunikacie prasowym Szwajcarskiej Konferencji Biskupów, delegacja odwiedzi miejscowych wyznawców Chrystusa, by na miejscu zdać sobie sprawę z ich sytuacji i okazać solidarność chrześcijanom wszystkich wyznań. Celem grupy roboczej episkopatu jest prowadzenie dialogu z muzułmanami i udzielanie duszpasterzom rad w kwestiach międzyreligijnych.
Tymczasem w ostatnich tygodniach doszło w prowincji Teheranu do aresztowania 70 ewangelikalnych protestantów. Gubernator stołecznej prowincji poinformował, że są to przywódcy ruchu działającego z brytyjskim poparciem przeciw islamskiemu państwu. Nie podał on tożsamości zatrzymanych, nie wiadomo zatem, czy są wśród nich rodowici Irańczycy, czy obcokrajowcy. Zapowiedział też dalsze aresztowania w przyszłości. Jak donosi walcząca z prześladowaniem chrześcijan organizacja „Chrześcijańska Solidarność na Świecie” (Christian Solidarity Worldwide), aresztowanych poddano brutalnym przesłuchaniom i trzyma się ich w izolacji, by zmusić do ujawnienia nazwisk innych członków ich wspólnoty kościelnej. W Iranie z ponad 70 mln mieszkańców, będących głównie szyitami, katolicy stanowią tylko 0,02 proc., a wszyscy chrześcijanie – 2 do 3 proc. Jak wiadomo, przejście z islamu na inną religię jest tam karane śmiercią.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.