Polacy niemal po równo podzielili się w ocenach reakcji rządu na sytuację na granicy z Białorusią: 45 proc. z nas popiera jego politykę, a 42 proc. jest jej przeciwne - wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie DGP i RMF FM.
Z sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie DGP i RMF FM wynika, że 45 proc. badanych popiera reakcję rządu na sytuację na granicy z Białorusią, a 42 proc. jest przeciwna.
Jak opisuje "Dziennik Gazeta Prawna", większość Polaków wcale nie domaga się przy tym niewpuszczania nikogo, kto przekroczył nielegalnie granicę. Tak odpowiada tylko co czwarty respondent. Taka postawa dominuje w elektoratach Konfederacji (47 proc.) i PSL (45 proc.), wśród zwolenników PiS jest identyczna ze średnią, a najrzadziej jest spotykana wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej i Lewicy (odpowiednio w 7 i 3 proc.).
Najpopularniejsza odpowiedź przewiduje wpuszczanie do kraju ubiegających się o ochronę po pozytywnej weryfikacji przez służby. Tego zdania jest 37 proc. ankietowanych. 14 proc. chciałoby wrócić do zarzuconego pomysłu sprzed pięciu lat, by relokować obcokrajowców do innych państw UE, 9 proc. uzależnia decyzję od kwalifikacji zawodowych obcokrajowców, a tylko 6 proc. oczekuje wpuszczenia wszystkich.
"Ta ostatnia liczba jest dwukrotnie wyższa niż w litewskim sondażu, choć dane nie są w pełni porównywalne, ponieważ w Wilnie zadano inne pytanie. Ankieterzy interesowali się tam, jak rozwiązać kryzys migracyjny. Co trzeci Litwin uznał, że najważniejsza jest budowa muru na granicy z Białorusią" - podaje we wtorek DGP.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.