Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił, że w rządzie nie ma i nie będzie planów likwidacji ulgi podatkowej związanej ze składką zdrowotną. Według niego, minister pracy Jolanta Fedak została źle zrozumiana.
Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak powiedziała w poniedziałek rano w TVN24 m.in., że "nie ma najmniejszego problemu, żeby uprościć zbieranie w ogóle składki zdrowotnej, które jest kosztowne i także dla budżetu jest bardzo mocno obciążające".
"Może lepiej zapłacić cały podatek, a nie odpisywać tej składki. Wydaje mi się, że takie poprawienie tego systemu byłoby sto razy logiczniejsze" - powiedziała minister.
Składka zdrowotna wynosi 9 proc. brutto. Obecnie jej część w wysokości 7,75 proc. zarobków brutto jest potrącana z podatku dochodowego, a 1,25 proc. z pensji.
Graś powiedział PAP, że "nie ma i nie będzie w rządzie żadnych planów dotyczących likwidacji ulgi, jeśli chodzi o składkę zdrowotną".
"Minister Fedak ewidentnie została źle zrozumiana, chodzi tylko o uproszczenie przekazywania składki zdrowotnej, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby bezrobotne, natomiast w żaden sposób te zmiany nie dotkną systemu podatkowego. Mogę zapewnić, że nie grozi żadna likwidacja ulg" - podkreślił rzecznik rządu.
Jak poinformował, rozmawiał w tej sprawie zarówno z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, jak i z minister zdrowia Ewą Kopacz. "Żadne takie prace się nie toczą, ani nie ma planów, aby prace w tej sprawie się toczyły. To zwykłe nieporozumienie" - dodał Graś.
Poseł PO Andrzej Halicki powiedział PAP, że również w klubie Platformy nie ma żadnych planów likwidacji ulgi zdrowotnej. "Mogę zapewnić, że nie słyszałem o takich planach w Platformie" - podkreślił.
Sama minister Fedak w przesłanym później w poniedziałek PAP oświadczeniu podkreśliła, że nie ma żadnych planów zmian w systemie podatkowym w związku z ewentualną propozycją zmiany sposobu księgowania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
"Moja propozycja nie dotyczy żadnych zmian w systemie podatkowym. Chodzi jedynie o sprawy techniczne, czyli uproszczenie procedury przekazywania składek" - napisała minister.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.