Ekumeniczne modlitwy w świątyniach różnych wyznań i refleksja nad historią i dniem dzisiejszym Jerozolimy – miasta, w którym 2 tysiące lat temu narodziło się chrześcijaństwo – to główne elementy Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Odbędzie się on tradycyjnie w dniach 18-25 stycznia.
Materiały na tegoroczny Tydzień Ekumeniczny przygotowali chrześcijanie w Jerozolimie, którzy wybrali też, pochodzące z Dziejów Apostolskich hasło obchodów: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,42).
Podczas nabożeństw ekumenicznych hierarchowie lokalnych Kościołów wygłoszą kazania w świątyniach innych Kościołów. Zgodnie z tradycją, podczas Tygodnia Ekumenicznego na nabożeństwa organizowane w świątyniach różnych wyznań, zapraszani są przedstawiciele bratnich Kościołów. Nie tylko uczestniczą oni we wspólnej modlitwie ale i głoszą tam kazania.
W największych polskich miastach każdego dnia odbędzie się wspólne nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) oraz w świątyniach Kościoła rzymskokatolickiego (który nie wchodzi w skład PRE).
W Warszawie centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się 23 stycznia o godz. 18.00 w Bazylice św. Krzyża.
Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana kaznodziei. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa Tygodnia Ekumenicznego należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.
„W ruchu ekumenicznym jesteśmy świadkami wydarzeń, które dziś uchodzą za normalne, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu były nie do pomyślenia, np. nabożeństwa ekumeniczne czy wymiana kaznodziei” – podkreślił w rozmowie z KAI ks. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP.
Głównym motywem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest Jerozolima. W specjalnej broszurze przygotowanej przez Radę ds. Ekumenizmu KEP i PRE podkreśla się, że dwa tysiące lat temu uczniowie Chrystusa zgromadzeni w Jerozolimie doświadczyli zesłania Ducha Świętego i zostali połączeni w jedno ciało Chrystusa. Przypomina się także, że w tym wydarzeniu chrześcijanie wszystkich miejsc i czasów postrzegają jako początek wspólnoty wiernych powołanych do głoszenia prawdę o Chrystusie jako Zbawicielu wszystkich narodów.
Podczas misji głoszenia Ewangelii Apostołowie spotykali ludzi różnych języków i kultur, w związku z czym życie chrześcijańskie i liturgia zyskały różne oblicza i środki wyrazu. Od wczesnych czasów różne chrześcijańskie tradycje chciały być obecne w Jerozolimie – miejscu, w którym Kościół się narodził.
„Niestety, w ciągu wieków ta piękna rozmaitość – z różnych powodów – stała się również źródłem podziałów. Są one szczególnie bolesne w Jerozolimie – w miejscu, gdzie Jezus modlił się, aby wszyscy byli jedno (J 17, 21)” – czytamy w opracowaniu PRE i Kościoła rzymskokatolickiego. Autorzy dodają, że „prawie wszystkie Kościoły świata ponoszą pewną odpowiedzialność za podziały Kościoła Jerozolimy i dlatego również są wezwane, by pracować dla jego jedności razem z miejscowymi chrześcijanami”.
Obecnie w Jerozolimie istnieje trzynaście Kościołów, zachowujących urząd biskupa. Liczbę wszystkich chrześcijan żyjących dziś w Palestynie i Izraelu szacuje się na 150- 200 tys. Osób, co stanowi ok. 1-2 proc. całej populacji. Większość z nich to mówiący po arabsku Palestyńczycy, ale w kilku Kościołach istnieją również grupy wiernych posługujących się językiem hebrajskim.
Zamieszkująca Ziemię Świętą wspólnota wyznawców Chrystusa zwróciła się z prośbą do współbraci na całym świecie, aby podczas tegorocznych modlitw o jedność prosili Boga także „o sprawiedliwość, pokój i pomyślność dla wszystkich ludzi tej ziemi”.
„Los współczesnego Kościoła w Jerozolimie jest odbiciem sytuacji pierwszych chrześcijan w Świętym Mieście – czytamy w materiałach na tegoroczne obchody ekumeniczne. – Aktualna wspólnota doświadcza wielu radości i smutków charakterystycznych dla pierwotnego Kościoła: niesprawiedliwości i nierówności oraz podziałów, ale również wiernej wytrwałości i świadomości silnej jedności między chrześcijanami”.
Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światowa Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 r.
W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starkokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Jak poinformował KAI ks. Sławomir Pawłowski, polscy chrześcijanie zostali poproszeni o przygotowanie materiałów na obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2012 r. Wiadomo już, że ich hasłem będą słowa: „Wszyscy będziemy przemienieni przez zwycięstwo naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Wiadomo też, że w materiałach skoncentrowanych na motywach „przemiany” i „zwycięstwa” znajdą się nawiązania do polskiej historii.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.