Reklama

Zmiany dotyczące pracujących emerytów

Ponowne wyliczenie emerytur osobom, które zdecydowały się na zawieszenie tego świadczenia, by kontynuować pracę - takie rozwiązanie zawierać będzie prezydencka propozycja zmian w ustawie o finansach publicznych - wynika z informacji PAP z Kancelarii Prezydenta.

Reklama

Następnie pojawiły się zapowiedzi, że prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która ponownie umożliwi łączenie emerytury z zatrudnieniem bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy.

Sam Komorowski mówił, że podpisana przez niego nowelizacja "ma w sobie szereg bardzo ważnych rozwiązań, naprawiających finanse publiczne, i ma tę jedną łyżkę dziegciu, którą jest ryzykowna chęć cofnięcia nie tak dawno przyznanych możliwości łączenia emerytury i pracy przez emerytów".

Wóycicka przyznała we wtorek, że propozycja prezydenta, nad którą trwają prace w Kancelarii, nie rozwiązuje "całości dylematu" dotyczącego łączenia pracy z emeryturą, "dlatego, że są bardzo różne opcje, perspektywy w tej sprawie, w tym dwie zasadnicze".

Według pierwszej z nich - powiedziała Wóycicka - "świadczenia zastępujące dochody z pracy: emerytury, renty inwalidzkie, rodzinne, świadczenia pielęgnacyjne, dodatki wychowawcze () powinny być wypłacane tylko wtedy, kiedy zastępują dochody z pracy, czyli wtedy, kiedy dana osoba nie pracuje".

Przyznała jednak, że w praktyce stosowane są różne "miękkie" rozwiązania. Wśród nich wymieniła m.in. nakaz rozwiązania stosunku pracy - choćby na jeden dzień - w momencie, kiedy chce się pobierać emeryturę i jednocześnie pensję.

"To nie jest całkowity zakaz pracy w momencie pobierania emerytury tylko formalne, symboliczne utrudnienie" - oceniła.

Wóycicka podkreśliła, że druga koncepcja, do której ona sama się przychyla, mówi o tym, że bardzo ważne jest, aby jak najwięcej Polaków pracowało. Jest to istotne - dodała - "z punktu widzenia ekonomicznego, sytuacji materialnej rodzin, ale też z punktu widzenia makroekonomicznego, stabilności systemu emerytalnego".

"Te dwie perspektywy powodują, że w naszym systemie socjalnym jest straszna niekonsekwencja - co świadczenie, to inne rozwiązanie" - oceniła minister.

Podkreśliła, że prezydent chce "w perspektywie mniej więcej pół roku przeprowadzić publiczną debatę na temat tego, jakie powinny być ogólne zasady funkcjonowania systemu socjalnego tak, by przyjąć konsekwentną linię postępowania".

"Prezydentowi zależy, by dojść do uzgodnienia, które będzie optymalne i doprowadzi do tego, by przepisy emerytalne były stabilne" - powiedziała. Jak tłumaczyła, projekt, który na przełomie stycznia i lutego trafić ma do Sejmu "nie znosi nakazu zwalniania z pracy". "To będzie podlegało debacie - ponieważ widzimy, że są bardzo różne, sprzeczne stanowiska w tej sprawie" - powiedziała minister Irena Wóycicka.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
6°C Niedziela
wieczór
5°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
6°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama