W przeddzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej Krakowskim Przedmieściem przejdzie 80 postaci znanych z historii Polski.
W barwnym Orszaku Dziejów pójdą m.in. Mieszko I, św. Wojciech, polscy królowie i królowe, ale także Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II. Na historyczne widowisko w Warszawie zapraszają 11 września Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Uczniowski Klub Sportowy "Żagle".
W stroje z epoki, wypożyczone od sióstr nazaretanek i z teatru, przebiorą się rodzice uczniów szkół Stowarzyszenia "Sternik" oraz ich znajomi. Rodzice sami decydowali, w która postać chcą się wcielić, i nie były to wybory przypadkowe. – Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie reprezentował Kacper Halski, mający wielkie nabożeństwo do prymasa i przekonany, że jego wstawiennictwu zawdzięcza uzdrowienie syna. Jako Stanisława Leszczyńska, położna z Auschwitz, pójdzie w orszaku pielęgniarka, która zawód wybrała pod wpływem jej świadectwa życia. Jeden z ojców od dwóch lat czytał książki historyczne o hetmanie Stanisławie Żółkiewskim, i kiedy tylko zobaczył na liście nazwisko hetmana, już wiedział, za kogo się przebierze – mówi Anna Murawska, jedna z organizatorek orszaku.
Pochód rozpocznie się o godz. 14 przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Historyczne postacie najpierw złożą u jego stóp białe i czerwone róże, a potem wyruszą w kierunku pl. Zamkowego.
Tam odbędzie się multimedialny spektakl "Prymas Tysiąclecia", ukazujący jego życie i formułowanie ABC Społecznej Krucjaty Miłości oraz kilkuminutowy spektakl o historii Polski.
Na pl. Zamkowym będzie można również zobaczyć krótki film z kard. Stefanem Wyszyńskim z 1965 r., który pochodzi z prywatnego archiwum jednej z rodzin.
Orszakowi i widowisku towarzyszyć będzie rodzinna gra miejska, w której rozwiązaniu pomocne będą informacyjne plansze ustawione przy Krakowskim Przedmieściu.
Spotkanie zakończy Polonez Tysiąclecia, do którego zaproszą widzów historyczni bohaterowie.
– Mamy nadzieję, że w kolejnych latach widowisko o różnych aspektach naszej historii będzie kontynuowane i stanie się tradycją podobnie jak Orszak Trzech Króli – mówi A. Murawska.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.