Reklama

Trudny rok austriackiego Kościoła

Rok 2010 był trudny dla Kościoła Austrii. Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn w rozmowie z austriacką telewizją ORF na temat licznych wystąpień z Kościoła w tym kraju.

Reklama

Metropolita Wiednia i przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich stwierdził, że jest głęboko wstrząśnięty wiadomościami na temat seksualnego wykorzystywania nieletnich przez ludzi Kościoła, jakie ujawniono w minionym roku. Jednocześnie przypomniał, że Kościół nie przyjął biernie tych informacji, tylko energicznie rozpoczął działania stając przede wszystkim po stronie ofiar. Takie stanowisko spotkało się z akceptacją opinii publicznej. 

Kard. Schönborn, który obecnie uczestniczy w zebraniu ogólnym watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, zdecydowanie odrzucił krytykę sposobu pracy komisji ds. ofiar nadużyć, kierowanej przez Waltraud Klasnic. Podkreślił, że komisja działa „całkowicie niezależnie”, a Kościół we wszystkich decyzjach dotyczących odszkodowań stosuje się całkowicie do zaleceń komisji. 

Metropolita Wiednia oświadczył też, że wszyscy biskupi austriaccy, którzy mają za sobą doświadczenia „przypadku Groera” z 1995 roku (kardynała, byłego arcybiskupa Wiednia, który ustąpił z piastowanych funkcji po tym, gdy ujawniono, że wykorzystywał seksualnie nieletnich), zdecydowanie dążą do wyjaśnienia każdego przypadku nadużyć. 

Zwracając się do osób, które oficjalnie wystąpiły z Kościoła przewodniczący episkopatu Austrii powiedział, że szanuje każdą decyzję, ale jednocześnie ma nadzieję, że ci ludzie „będą w dalszym ciągu zadawali sobie pytania o Boga”. – Trzy pytania, które sformułował były arcybiskup Wiednia, kard. Franz König (1905-2004) – Skąd przybywam? Dokąd zmierzam? Co jest sensem mego życia? – dotyczą przecież każdego człowieka, bez względu na to, czy pozostaje w Kościele, czy z niego występuje - stwierdził kard. Schönborn. 

W telewizyjnej rozmowie arcybiskup Wiednia zwrócił również uwagę na fakt, że Austria jest tradycyjnie krajem katolickim, przy czym pewną rolę odgrywały tu pewne utarte zasady. „Teraz przechodzimy od Kościoła przywiązanego do tradycji do Kościoła decyzji” - stwierdził kard. Schönborn i wyraził przekonanie, że Kościołowi dobrze zrobi, jeśli się skupi na swojej właściwej kompetencji, to znaczy na Bogu i głoszeniu Ewangelii. 

Okazją do rozmowy z kard. Schönbornem było ogłoszenie przez Kościół katolicki Austrii danych statystycznych o liczbie katolików. Z danych tych wynika, że spada liczba katolików w tym kraju: wg. stanu na 31 grudnia 2010 roku było ich 5,45 miliona, podczas gdy rok wcześniej – 31 grudnia 2009 - było 5,53 mln. W ciągu ostatniego roku z Kościoła wystąpiło ponad 87 tys. osób. Jednocześnie odnotowano niewielki wzrost liczby księży zakonnych oraz stałych diakonów, a także osób powracających na łono Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
dzień
9°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
9°C Środa
rano
wiecej »

Reklama