Nigeria doświadcza jednej z najgorszych od lat epidemii cholery. Równolegle kraj stoi wobec wariantu delta koronawirusa.
Już ponad 2300 zmarło w bieżącym roku wskutek cholery w Nigerii. Dane Nigeryjskiego Centrum Kontroli Chorób, informują, że do 5 września w 25 na 36 stanów kraju zarejestrowano łącznie 69 925 podejrzeń o zakażenie cholerą.
Istnieją obawy, że dane mogą być zaniżone. Wiele społeczności zamieszkuje bowiem trudno dostępne obszary.
Najbardziej podatną grupą są dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Wskaźnik śmiertelności wynosi tu 3,3%, podczas gdy wskutek koronawirua - 1,3%.
Równolegle z epidemią cholery Nigeria stoi w obliczu trzeciej fali Covid -19, napędzanej głównie wariantem delta. Władze intensyfikują wysiłki w celu zwiększenia ilości szczepień przeciw Covid-19. Do chwili obecnej zaledwie 1% spośród ponad 200- milionowej populacji Nigerii otrzymało obie dawki szczepionki.
W przypadku cholery 98 proc. wszystkich podejrzanych przypadków wykryto w 19 stanach północnej części kraju.
Rozprzestrzenianiu cholery sprzyjają powodzie i złe warunki sanitarne. Tylko 14 proc. populacji Nigerii ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej, tym czasem, według danych rządowych z 2020 r. otwarta defekacja jest nadal praktykowana przez co najmniej 30 proc. mieszkańców 14 stanów.
W kraju wciąż wykrywane są również przypadki żółtej febry, odry i innych chorób zakaźnych, które stały się corocznymi epidemiami.
Utrudniony dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych i bezpiecznej wody, a tym samym podatność na zakażenie cholerą, dotyka przede wszystkim osoby biedne, kobiety, dzieci i uchodźców wewnętrznych.
Wg. danych z grudnia 2019 dostęp do zapewniających bezpieczeństwo zdrowotne usług sanitarnych, ma zaledwie 21 proc. mieszkańców w skali kraju.
africanews Nigeria faces growing cholera outbreak, Covid casesOrganizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.