Boży człowiek

Misyjny zastój Kościoła w Europie kontrastuje z zapałem muzułmanów w nawracaniu innowierców.

W ostatnich dniach przeczytałam dwie informacje, które w swym kontraście były dla mnie przysłowiowym kubłem zimnej wody. Jedna mówiła o tym, że Mahomet coraz bardziej podbija Europę. Na Starym Kontynencie mieszka bowiem 23 mln muzułmanów i jest 11 tys. meczetów. Druga informowała o zastoju misyjnym Kościoła. W czasie swej wizyty w Wietnamie szef watykańskiej dykasterii odpowiedzialnej za ewangelizację dokonał swoistego rachunku sumienia i zapytał wprost: „Chrystus polecił nam nauczać i chrzcić, dlaczego tego nie robimy?” I nie myślę bynajmniej, by było to pytanie skierowane wyłącznie do Wietnamczyków, czy kapłanów i misjonarzy. Jest to pytanie o świadectwo skierowane do każdego z nas?

Bo to, co pociąga także chrześcijan do wybrania islamu to – jak wynika z raportu brytyjskiego instytutu badawczego Faith Matters – przede wszystkim misyjny dynamizm tej religii i… zaniedbania Kościołów chrześcijańskich. Możemy się obruszyć i wskazywać palcem na biskupów, którzy niewiele w tym względzie robią, czy na kogoś innego z kościelnej wierchuszki. Możemy też spojrzeć w lustro i powtórzyć za św. Pawłem: „Biada mi gdybym nie głosił Ewangelii”. I co? Wciąż możemy sobie patrzeć w oczy z czystym sumieniem?

Każdy z nas może sobie coś zarzucić. I dobrze, inaczej bylibyśmy chodzącymi po ziemi aniołami. Bezsprzecznym faktem jest jednak to, że chrześcijaństwo dotarło w najdalsze zakątki globu dzięki ofiarnemu i odważnemu świadectwu, a nie dzięki modnej obecnie poprawności politycznej czy odmienianej przez wszelkie możliwe przypadki, tolerancji.

Postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II jest ks. Sławomir Oder. Zapytałam go jakiego Papieża spotkał w czasie tych prawie sześciu lat pracy, które wkrótce zakończą się beatyfikacją Karola Wojtyły. Odpowiedział: „Był to człowiek Boży, który jest sługą ludzi, aby i oni mogli spotkać Boga. Był to kapłan będący tak blisko człowieka, że jego świadectwo dotknęło nie tylko tych, którzy wierzyli w Chrystusa, ale i tych, którzy nigdy nie mieli okazji Go poznać”.

I tego nam chyba trzeba na te tygodnie przed beatyfikacją i lata po niej. Tego stania się Bożymi ludźmi. Każdy we własnym życiu i wśród tych obowiązków, które pełni.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gut
  15.01.2011 11:48
  RiP jeśli chodzi o Amerykę Pół. to nie zgodzę się z Tobą ponieważ Amerykanie zawsze byli wierzącymi w Boga ale teraz obecnie odżywa tam katolicyzm, wpływ na tą sytuację ma m.in. nawracanie się czołowych protestantów na katolicyzm a przez to sami prości protestanci przekonują się do Kościoła Katolickiego czytając np. pisma Ojców Kościoła, film "Pasja" Mela Gibsona, pielgrzymka Benedykta XVI.
 • Iskra
  15.01.2011 17:33
  Ja nie wiem czy w Islamie, sie mowi o misji kanonicznej . Czy islamizacja dokonuje sie instytucjonalnie?
  Chrzescijanin ochrzczony i bierzmowany powinien byc misjonarzem i prowadzic dzielo ewangelizacji na mocy intymnej relacji z Bogiem.Niestety obrzedowosc i slaba znajomosc wiary robi to , ze tak jak w czasach rzymskich, obywatele rzymscy nie byli rzymianami tak wielu chrzescijan nie jest chrzescijanami . Metrykalnie uznani za chrzescijan w grunie rzeczy poganie.Sobor Watykanski II zwrocil uwage, ze istnieje cos jak kaplanstwo Ludu Bozego, zwrocil uwage na role swieckich. Kaplan z pozycji odworconej plecami do ludu staje wspolnie z ludem do modlitwy. Nie tylko ewangelizuje osoba, ale ewangelizuje wspolnota w ktorej osoby zyja w glebokiej relacji z Bogiem.
  Jesli nasze serca sa zimne, nasza wiez z Bogiem ograniczona do obrzedowosci. No to historia Ludu Bozego Starego Testamenu moze sie powtorzyc w Ludzie Nowego Testamentu. Lud Bozy Starego Testamentu znalazl sie w niewoli babilonskiej, nie jest wykluczone ze wyprana z korzeni chrzescijanskich Europa, moze stac sie czescia imperium islamskiego. Europejskie chrzescijanstwo jest slabe a chrzescijanstwo w Polsce upolitycznione.
  Ja wierze, ze przepowiednie Siostry Faustyny ukazuja, ze w naszym narodzie istnieje mozliwosc ozywienia Europy, ozywienia wiary ale to moze byc mozliwe jesli Sobor Watykanski II PRZENIKNIE NASZA SWIADOMOSC,jesli zdolamy pokonac dwie pokusy:Lefebryzm i upolitycznienie naszej wiary.
 • hp
  15.01.2011 18:38
  + na wszystkich kontynentach, niestety, jest tak samo, nie tylko w Europie. W Afryce i Azji Kościól jest młody, może dlatego widać jego "dynamizm", ale brak mu pogłębienia. A to znów zależy od gorliwosci misyjnej. Nie wystarczy polanie głowy wodą święconą, inkulturacja nie moze zmieniać dogmatów. Módlmy się za cały Kościół, tzn. za kazdego z nas, żeby kamień młyński nie zawisł na naszych szyjach...
 • jasio
  18.01.2011 18:17
  Byłem w Szkocji u rodziny. W centrum miasta na głównym deptaku stoją muzułmanie i rozdają swoje ulotki, rozmawiają i.t.p.
  Opowiadam o tym swoim bliskim szkotom, którzy są chrześcijanami, i proponuję żeby ustawić niedaleko muzułmanów podobne stanowisko, katolicko-protestanckie. Oni na to, że tak nie można, bo mogłoby dojść do sporów.
  Krótko mówiąc tzw. mała stabilizacja.
  U nas też to się powoli zaczyna.
  Nie dajmy się.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Wtorek
  wieczór
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  wiecej »