Zanussi z Laurem Umiejętności i Kompetencji

Wybitny reżyser Krzysztof Zanussi odebrał w sobotę w Zabrzu Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji.

Tę prestiżową nagrodę od 19 lat przyznają środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny. Najwyższe wyróżnienie - Diamentowy Laur - co roku trafia do wybitnych osobistości, których postawa i działalność ma uniwersalny, międzynarodowy wymiar.

Krzysztof Zanussi dziękując za Laur już przed rozpoczęciem uroczystości mówił dziennikarzom, że cieszy go fakt, że przedsiębiorczość i przemysł wychodzą na spotkanie kulturze. Podkreślił, że przedsiębiorczość potrzebuje kultury w szerokim tego słowa znaczeniu. Kultura jest tu potrzebna, "aby przedsiębiorczość nie była barbarzyńska, a rozwój martwy" - podkreślił wybitny reżyser. Stąd - jak ocenił - przyznany mu Laur jest symbolem pomostu między biznesem i przedsiębiorczością a kulturą.

Coroczne gale Laurów są okazją do uhonorowania ludzi polityki, nauki, kultury, kościoła i gospodarki, którzy "przez swoją działalność wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu i kraju". Otrzymują oni kryształowe, platynowe i złote laury. Specjalnymi kategoriami są laury "Pro publico bono" oraz "Ambasador spraw polskich". Innego rodzaju Laury zdobywają firmy i menedżerowie.

Wśród tegorocznych laureatów Laurów znaleźli się m.in. dziennikarz Kamil Durczok; propagatorka kultury śląskiej, senator Maria Pańczyk-Pozdziej; współtwórca koncepcji restrukturyzacji polskiego górnictwa prof. Jan Szlązak; Opera Śląska w Bytomiu i Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Ok. 30-osobowa kapituła Laurów działa przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele śląskich środowisk gospodarczych, marszałkowie woj. śląskiego i opolskiego, samorządowcy, parlamentarzyści oraz osoby wyróżnione w poprzednich edycjach. Laury to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana na Śląsku.

Część Laurów obecnej edycji - dla nagrodzonych z Opolszczyzny - wręczono już podczas poniedziałkowej gali w Opolu. Laury odebrali tam m.in. przedsiębiorca i społecznik Karol Cebula, przedstawiciele Filharmonii Opolskiej w Opolu oraz Opolskiego Chóru Gospel.

W minionych latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, kard. Stanisław Dziwisz, Jan Nowak-Jeziorański, Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński i Władysław Bartoszewski, reżyser Andrzej Wajda i unijny komisarz Andris Piebalgs.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  26°C Piątek
  dzień
  27°C Piątek
  wieczór
  22°C Sobota
  noc
  19°C Sobota
  rano
  wiecej »