Bieżąca polityka migracyjna Stanów Zjednoczonych zaprzecza rzeczywistości. Bezbronność potrzebujących jest podważana – oświadczył bp Mario E. Dorsonville, przedstawiciel amerykańskiego episkopatu ds. migracji.
W ciągu ostatnich tygodni wzrosła liczba migrantów przebywających w sektorze Del Rio na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Większość z nich to Haitańczycy, wcześniej zmuszeni do ucieczki i tułaczki po Ameryce Łacińskiej z powodu sytuacji w swoim kraju, naznaczonej głębokim kryzysem. Wiele czynników, przede wszystkim przemoc, zamieszki polityczne po zabójstwie prezydenta Jovenela Moïse, niedawne trzęsienie ziemi i upadająca gospodarka, a także pandemia COVID-19, wymusiło na nich migrację do Stanów Zjednoczonych.
Wobec pojawiających się w mediach relacji przedstawiających wstrząsające przypadki złego traktowania i wykorzystywania migrantów, Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) zareagował zwiększeniem personelu w regionie, zamknięciem portu wejściowego Del Rio i przyspieszeniem usuwania migrantów ze Stanów Zjednoczonych. Choć zła sytuacja na Haiti skłoniła sekretarza Departamentu do zmiany statusu tego kraju na ochronny, zezwalający niektórym Haitańczykom na przebywanie i pracę w Stanach Zjednoczonych przez okres osiemnastu miesięcy, nie przeszkadza to m.in. jednoczesnemu organizowaniu lotów deportacyjnych.
W odpowiedzi na te wydarzenia, bp Mario E. Dorsonville, pomocniczy biskup Waszyngtonu i przewodniczący Komitetu ds. Migracji Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) oraz s. Donna Markham OP, dyrektor generalny jednej z amerykańskich organizacji pomocowych Catholic Charities USA, wydali oświadczenie, w którym zaapelowali o „sprawiedliwy, uporządkowany i humanitarny” system imigracyjny.
„Obecna polityka i przyspieszone wydalenie migrantów zbyt często zaprzeczają rzeczywistości przymusowej migracji, lekceważą odpowiedzialność zapisaną w prawie krajowym i międzynarodowym oraz podważają bezbronność tych, wobec których są stosowane” – czytamy w oświadczeniu.
„Jako Kościół, w służbie całego ludu Bożego przyjmujemy wezwanie Chrystusa do przyjęcia przybysza i towarzyszenia mu. Pamiętamy o tym obowiązku i zasmucamy się, widząc takie lekceważenie ludzkiej godności. W każdym migrancie widzimy oblicze Chrystusa. Wzywamy rząd USA do ponownej oceny traktowania migrantów w Del Rio i innych miejscach wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej, zwłaszcza Haitańczyków. Oprócz tych usług i prac świadczonych przez wiele instytucji katolickich, modlimy się za tych migrantów i wszystkich tych, którzy szukają bezpieczeństwa, bezpieczeństwa i możliwości rozwoju zgodnie z godnością daną im przez Boga”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.