Pierwsza "jądrówka" zgodnie z planem

Projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest realizowany przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) zgodnie z harmonogramem, bez żadnych zakłóceń - poinformował wiceprezes zarządu PGE Energia Jądrowa SA Witold Drożdż.

W środę w Gdańsku odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego na temat przygotowań do wdrażania programu energetyki jądrowej w Polsce w kontekście potencjalnej lokalizacji elektrowni na terenie woj. pomorskiego (w Żarnowcu - PAP).

Uczestniczący w spotkaniu wiceprezes Drożdż poinformował, że "jest szansa, ale nie ma pewności, że pierwsza elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu (Pomorskie)". Przypomniał, że w rządowym raporcie na temat najlepszej lokalizacji dla elektrowni jądrowej Żarnowiec uzyskał najwięcej punktów - 65,6. Druga w kolejności była Warta Klempicz - 59,9. Oceniane były m.in. warunki sejsmologiczne i hydrologiczne.

Powiedział, że w połowie roku w Żarnowcu oraz jeszcze w kilku najbardziej prawdopodobnych lokalizacjach rozpoczną się pogłębione, specjalistyczne badania pod kątem wyboru optymalnego położenia. "Decyzję w sprawie wyboru lokalizacji, w których będą prowadzone te badania, podejmiemy w połowie tego roku" - zaznaczył.

Głównym zagadnieniem badanym w Żarnowcu ma być kwestia dostępu do wody niezbędnej do pracy elektrowni jądrowej.

W ocenie Drożdża, badania te mogą się zakończyć pod koniec 2012 r. "W następnej kolejności będziemy mieli za zadanie przekonanie społeczności lokalnej do budowy na ich terenie elektrowni" - dodał. Po zakończonych badaniach w wybranych lokalizacjach w drugiej połowie 2013 r. planowane są referenda społeczne.

Dopiero po tym rząd może podjąć ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji siłowni i inwestora.

Profesor Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej uważa, że "Żarnowiec jest najlepszym miejscem na powstanie elektrowni jądrowej". Wyjaśnił, że "w rejonie Żarnowca jest już infrastruktura energetyczna, jest stacja 400 kW, do której można podłączyć elektrownię i jest zespół elektrowni szczytowo-pompowych". W jego ocenie "nie ma w kraju drugiej takiej dobrej lokalizacji".

Henryk Doering, wójt gminy Krokowa, na terenie której mogłaby być położona siłownia, uważa, że "zdecydowana większość mieszkańców - ok. 75-80 proc. gmin Krokowa i Gniewino (część siłowni byłaby położona też w tej gminie - PAP) chce mieć na swoim terenie elektrownię jądrową".

Socjolog, dr Piotr Stankiewicz poinformował, że według badań opinii społecznej ponad 70 proc. ankietowanych mieszkańców powiatów wejherowskiego i puckiego, na terenie których znajdowałaby się "jądrówka", popiera inwestycję na swoim terenie. Także ok. 70 proc. mieszkańców woj. pomorskiego dostrzega korzyści ekonomiczne związane z lokalizacją elektrowni na swoim terenie.

Głównym inwestorem ma być Polska Grupa Energetyczna. Ministerstwo Gospodarki zakłada, że budowa ruszy w 2016 r., a prąd z pierwszego bloku ma popłynąć w 2020 r. Szacunkowa moc elektrowni to 3 tys. MW.

Jeżeli elektrownia miałaby powstać w miejscu przerwanej w 1990 roku budowy elektrowni w Żarnowcu, to położona byłaby na granicy dwóch gmin: w Gniewinie i w Krokowej. Na północy woj. pomorskiego, nad jeziorem Żarnowieckim, już w latach 1982-90 budowano elektrownię jądrową. Na skutek protestów ekologów i lokalnej społeczności, nasilonych zwłaszcza po awarii reaktora w Czarnobylu, przerwano budowę; nie było też pieniędzy na kontynuowanie inwestycji.

W ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął założenia projektu nowelizacji Prawa atomowego oraz informację o stanie prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, wchodzące w skład tzw. pakietu atomowego. "Pakiet atomowy" zostanie teraz skierowany pod obrady rządu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Sobota
wieczór
9°C Niedziela
noc
8°C Niedziela
rano
19°C Niedziela
dzień
wiecej »