Projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest realizowany przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) zgodnie z harmonogramem, bez żadnych zakłóceń - poinformował wiceprezes zarządu PGE Energia Jądrowa SA Witold Drożdż.
W środę w Gdańsku odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego na temat przygotowań do wdrażania programu energetyki jądrowej w Polsce w kontekście potencjalnej lokalizacji elektrowni na terenie woj. pomorskiego (w Żarnowcu - PAP).
Uczestniczący w spotkaniu wiceprezes Drożdż poinformował, że "jest szansa, ale nie ma pewności, że pierwsza elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu (Pomorskie)". Przypomniał, że w rządowym raporcie na temat najlepszej lokalizacji dla elektrowni jądrowej Żarnowiec uzyskał najwięcej punktów - 65,6. Druga w kolejności była Warta Klempicz - 59,9. Oceniane były m.in. warunki sejsmologiczne i hydrologiczne.
Powiedział, że w połowie roku w Żarnowcu oraz jeszcze w kilku najbardziej prawdopodobnych lokalizacjach rozpoczną się pogłębione, specjalistyczne badania pod kątem wyboru optymalnego położenia. "Decyzję w sprawie wyboru lokalizacji, w których będą prowadzone te badania, podejmiemy w połowie tego roku" - zaznaczył.
Głównym zagadnieniem badanym w Żarnowcu ma być kwestia dostępu do wody niezbędnej do pracy elektrowni jądrowej.
W ocenie Drożdża, badania te mogą się zakończyć pod koniec 2012 r. "W następnej kolejności będziemy mieli za zadanie przekonanie społeczności lokalnej do budowy na ich terenie elektrowni" - dodał. Po zakończonych badaniach w wybranych lokalizacjach w drugiej połowie 2013 r. planowane są referenda społeczne.
Dopiero po tym rząd może podjąć ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji siłowni i inwestora.
Profesor Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej uważa, że "Żarnowiec jest najlepszym miejscem na powstanie elektrowni jądrowej". Wyjaśnił, że "w rejonie Żarnowca jest już infrastruktura energetyczna, jest stacja 400 kW, do której można podłączyć elektrownię i jest zespół elektrowni szczytowo-pompowych". W jego ocenie "nie ma w kraju drugiej takiej dobrej lokalizacji".
Henryk Doering, wójt gminy Krokowa, na terenie której mogłaby być położona siłownia, uważa, że "zdecydowana większość mieszkańców - ok. 75-80 proc. gmin Krokowa i Gniewino (część siłowni byłaby położona też w tej gminie - PAP) chce mieć na swoim terenie elektrownię jądrową".
Socjolog, dr Piotr Stankiewicz poinformował, że według badań opinii społecznej ponad 70 proc. ankietowanych mieszkańców powiatów wejherowskiego i puckiego, na terenie których znajdowałaby się "jądrówka", popiera inwestycję na swoim terenie. Także ok. 70 proc. mieszkańców woj. pomorskiego dostrzega korzyści ekonomiczne związane z lokalizacją elektrowni na swoim terenie.
Głównym inwestorem ma być Polska Grupa Energetyczna. Ministerstwo Gospodarki zakłada, że budowa ruszy w 2016 r., a prąd z pierwszego bloku ma popłynąć w 2020 r. Szacunkowa moc elektrowni to 3 tys. MW.
Jeżeli elektrownia miałaby powstać w miejscu przerwanej w 1990 roku budowy elektrowni w Żarnowcu, to położona byłaby na granicy dwóch gmin: w Gniewinie i w Krokowej. Na północy woj. pomorskiego, nad jeziorem Żarnowieckim, już w latach 1982-90 budowano elektrownię jądrową. Na skutek protestów ekologów i lokalnej społeczności, nasilonych zwłaszcza po awarii reaktora w Czarnobylu, przerwano budowę; nie było też pieniędzy na kontynuowanie inwestycji.
W ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął założenia projektu nowelizacji Prawa atomowego oraz informację o stanie prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, wchodzące w skład tzw. pakietu atomowego. "Pakiet atomowy" zostanie teraz skierowany pod obrady rządu.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.