Kalisz: rozpoczęły się narodowe rekolekcje przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi

- Bardzo chcemy, żeby w tym szczególnym czasie rekolekcji św. Józef był naszym przewodnikiem, od którego chcemy uczyć się dobrego i pięknego życia - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie narodowych rekolekcji przeżywanych pod hasłem „Ojcowskiemu Sercu zawierzamy”. 7 października w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu abp Stanisław Gądecki dokona aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

W homilii bp Damian Bryl zachęcał wiernych do uczestnictwa w narodowych rekolekcjach poprzedzających Zawierzenie Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi. - Od kilku dni trwa już Nowenna do św. Józefa. Trwa ona w naszych kościołach, ale ufam, że wielu z nas podejmuje ją także w swoich osobistych modlitwach w rodzinach. Od dzisiaj rozpoczynamy rekolekcje. Chcemy, żeby to był czas szczególnej modlitwy, refleksji, a nade wszystko słuchania Bożego Słowa, które chcemy uczynić drogowskazem w naszych wszystkich poczynaniach i wyborach – powiedział celebrans.

Wskazując na św. Józefa stwierdził, że jego życie było całkowicie oddane Bogu, było życiem człowieka wiary. – Św. Józef słuchał Boga, Jego wezwań, które często były niełatwe, ale on słuchał i robił wszystko, żeby wypełnić to, do czego Bóg go zaprasza. Dlatego jego życie było takie piękne, bo Józef pozwolił, by dobry Bóg mógł kierować jego życiem – ukazywał kaznodzieja.

Zobacz też: Józef nas zwołuje

Prosił wiernych, aby tak jak św. Józef starali się żyć według Słowa Bożego. – Słowo Boże jest drogowskazem do pełnego życia i szczęścia. Chcemy tego Słowa słuchać, rozważać je, ale też konfrontować z nim nasze życie. Nie wystarczy tylko usłyszeć, ale trzeba jeszcze pozwolić, by Boże Słowo mogło nas dotknąć, zacząć rozświetlać nasze serca i umysły. Niech ten czas rekolekcji będzie takim czasem zasłuchania – zaznaczył duchowny.

Odwołując się do dzisiejszych czytań akcentował, że małżeństwo kobiety i mężczyzny jest wpisane w naturę człowieka i powinno ono być nierozerwalne.

– Chrystus mówi jednoznacznie o nierozerwalności małżeństwa. Słysząc te słowa chcemy modlić się o wierność dla wszystkich małżeństw, szczególnie tych, którzy przeżywają jakiś czas kryzysu czy trudnych doświadczeń, może nawet myślą o rozstaniu. Bardzo chciałbym zaprosić, żebyśmy tutaj u św. Józefa modlili się dla nich o potrzebne siły, żeby szukali dróg porozumienia, żeby szukali tego, co ich łączy, żeby mocno chwycili się Pana Jezusa – mówił hierarcha.

Zachęcał małżonków, aby często odwoływali się do łaski, którą otrzymali od Boga w sakramencie małżeństwa, kiedy w dniu ślubu powiedzieli sobie przed Bogiem, że będą wierni do końca życia, a Bóg im pobłogosławił i obiecał, że ich nie zostawi.

- Drodzy małżonkowie chwyćcie się tej łaski, gdy wam trudno, gdy się zmagacie. Chcemy modlić się za was, żeby wasza miłość była zawsze wierna, nierozerwalna i mogła się rozwijać. To wymagające słowo o wierności jest także wyzwaniem dla tych wszystkich, którzy żyją w innych powołaniach, którzy oddali swoje życie Bogu w celibacie, którzy żyją samotni, żeby też byli wierni swojemu powołaniu. Jezus zaprasza dzisiaj do wierności, tak jak wierny do końca był Józef – stwierdził bp Bryl.

We Mszy św. uczestniczyli klerycy roku propedeutycznego wraz ze swoimi moderatorami z archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej oraz diecezji kaliskiej, którzy formację odbywają w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

Msza św. była transmitowana przez Telewizję Trwam.

Wieczorem odbędzie się koncert pt. „Św. Józef w muzyce baroku Indian Boliwijskich” w wykonaniu chóru pod dyrekcją Jacka Sykulskiego z Poznania ze wstępem ks. prof. Piotra Nawrota.

Rekolekcje w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu potrwają do 6 października. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

Nauki rekolekcyjne głosić będą: ks. Dariusz Dąbrowski, ks. Krzysztof Wons, ks. Piotr Górski, ks. Marcin Wiśniewski i ks. Dominik Chmielewski. Nauki zostaną wygłoszone w dwóch blokach: porannym i popołudniowym.

- Zapraszam wszystkich diecezjan, aby w miarę swoich możliwości czasowych uczestniczyli w wybranych przez siebie punktach programu rekolekcyjnego. Na każdy dzień rekolekcji chcę szczególnie zaprosić konkretne grupy wiernych. Wszystkich pozostających w swoich domach, zachęcam, aby przeżyli ten błogosławiony czas korzystając z licznych transmisji w mediach – zachęca bp Damian Bryl.

Całość będzie transmitowana przez Telewizję Internetową Dom Józefa i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, a także Radio Maryja i Telewizję Trwam.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
noc
-3°C Środa
rano
-2°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
wiecej »