Senatorowie będą się domagać od najwyższych władz w Polsce zaangażowania się w działania w obronie prześladowanych chrześcijan w różnych częściach świata. Projekt uchwały w tej sprawie został skierowany do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Pod dokumentem podpisało się 41 senatorów.
Senatorowie podkreślają, że w różnych częściach świata, w ostatnim czasie nasiliły się tragiczne w skutkach akty nietolerancji wobec chrześcijan. Przypominają również, że Benedykt XVI w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju zwrócił uwagę na prześladowania chrześcijan w Azji, w Afryce, na Bliskim Wschodzie, a także w Ziemi Świętej. Wyraził również nadzieję, że „w Europie, zostanie wyeliminowana wrogość i uprzedzenia do chrześcijan, zrodzone z tego, że pragną oni przeżywać swe życie w sposób zgodny z wartościami i zasadami zawartymi w Ewangelii”.
Dlatego też Senat zwraca się do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych o podjęcie działań w odpowiedzi na prośbę Ojca Świętego. – Działania dyplomatyczne organizujące głos innych krajów, zwłaszcza naszych najbliższych sąsiadów, każdy gest solidarności z prześladowanymi, zyskają pełne poparcie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wyrażając solidarność z wszystkimi chrześcijanami prześladowanymi w każdym miejscu na świecie, Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów innych państw o zachęcanie rządów do czynienia co możliwe, dla ograniczania dziejącego się zła – czytamy w projekcie uchwały.
Senator Kazimierz Jaworski podkreśla, że chrześcijanie w bardzo wielu miejscach na świecie podlegają prześladowaniom i nie mogą liczyć na opiekę swych władz państwowych. – Naszym obowiązkiem wynikającym z dziedzictwa cywilizacyjnego, w skład którego wchodzi przekonanie, iż przyrodzone prawo człowieka to m.in. prawo do wolności religijnej, jest zabranie głosu i podjęcie stosownych działań. Kroki dyplomatyczne i pomoc humanitarna są środkami, które Polska jako kraj tradycji tolerancji religijnej i świadek wielu nieszczęść wieku XX, powinna podjąć dla spełnienia obowiązku własnego i dania przykładu innym. Senat RP chce zachęcać i wspierać w tym zakresie władze wykonawcze, czego wyrazem jest niniejsza uchwała – podkreślił senator Jaworski.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.