W dniu dzisiejszym Parlament Europejski znaczną większością przyjął rezolucję potępiającą ataki na mniejszości chrześcijańskie w krajach Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu ("Sytuacja chrześcijan w kontekście wolności wyznania")
Zarówno przyjęta dzisiaj rezolucja jak i przeprowadzona wczoraj debata na ten temat były inicjatywami posłów z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów: Ryszarda Legutki, Tomasza Poręby i Konrada Szymańskiego.
"Parlament Europejski potępia niedawne ataki na wspólnoty chrześcijan w różnych krajach i wyraża solidarność z rodzinami ofiar; wyraża głęboki niepokój w związku z mnożeniem się przypadków nietolerancji, represji i aktów przemocy skierowanych przeciw wspólnotom chrześcijańskim (...)" - czytamy w tekście rezolucji.
W dokumencie znalazło się także wezwanie rządów do osądzenia sprawców ataków na mniejszości chrześcijańskie oraz do wzmożenia wysiłków na rzecz udzielenia skutecznej ochrony wyznawcom wszystkich religii. Parlament Europejski wyraził także zaniepokojenie obowiązującym w Pakistanie prawem dot. bluźnierstwa, które służy jako pretekst do prześladowania chrześcijan.
"Najistotniejsze zapisy, które udało nam się przeforsować w tej rezolucji, dotyczą wezwania Rady i Komisji do zwracania większej uwagi na kwestię wolności wyznania i sytuacji chrześcijan w ramach porozumień i współpracy z państwami trzecimi. Jest to rekomendacja, która może mieć realny wpływ na sytuację mniejszości chrześcijańskich w wielu krajach, którym zależy na dobrych stosunkach i wymianie gospodarczej z Unią Europejską. Liczymy na niezwłoczne zastosowanie się Rady i Komisji do naszego zalecenia." - komentował Tomasz Poręba, jeden z inicjatorów rezolucji.
Poniżej przykłady innych istotnych zapisów, które znalazły się w rezolucji
PE domaga się, aby na następnym posiedzeniu Rady ds. Stosunków Zewnętrznych, które odbędzie się dnia 31 stycznia 2011 r., przedyskutowano kwestię prześladowania chrześcijan i poszanowania wolności religijnej i wolności wyznania (...)
PE wzywa Wysoką Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych [Catherine Ashton] do przygotowania w trybie pilnym strategii UE na rzecz egzekwowania prawa człowieka do wolności wyznania, w tym listy sankcji przeciwko państwom, które świadomie unikają chronienia wyznań religijnych;
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.