Zależny nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie. Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki - mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Prezes PKN Orlen w rozmowie z "Rz" mówił m.in. o planowanych inwestycjach energetycznych w części Morza Bałtyckiego.
"Nie interesuje mnie wyłącznie większa liczba koncesji w Polsce na Bałtyku, rozmawiamy z Litwą, Łotwą i Estonią o offshorze w tamtej części Morza Bałtyckiego. Chcemy ubiegać się o koncesje również w tym regionie, aby osiągnąć odpowiedni efekt skali" - powiedział Obajtek.
Pytany o sektor offshore (morska energetyka wiatrowa - PAP) i o to, gdzie widzi port instalacyjny dla Orlenu - w Polsce czy na Bornholmie, zaznaczył, że obecnie PKN Orlen posiada jedną koncesję.
"W 2024 r. rozpoczniemy proces inwestycyjny jako pierwsi na Bałtyku. Teraz myślimy już o następnych 11 koncesjach, które zostaną przyznane w najbliższym czasie. To jest kluczowe. Jako Orlen będziemy również składać wnioski, ale mamy taką samą szansę jak inne podmioty. Jeżeli uda nam się pozyskać więcej koncesji, to uzyskamy efekt skali i zupełnie inaczej będzie można rozegrać np. kwestie logistyki, zakupów i wykonawstwa" - wyjaśnił Obajtek.
Jak dodał, chodzi nie tylko o port instalacyjny i serwisowy, ale też o produkcję kluczowych komponentów w Polsce. "Mając kilka koncesji, będziemy w stanie zapewnić odpowiedni portfel zleceń potrzebny dla powstania polskiego łańcucha dostaw, ale to będzie możliwe tylko przy efekcie skali. Wtedy automatycznie partner technologiczny będzie mógł zainwestować w Polsce. Jeżeli koncesje będą rozdrobnione, to nasza gospodarka nie wykorzysta w pełni inwestycji w offshore. Bez skali nie będzie polskiego łańcucha dostaw" - podkreślił prezes Orlenu.
Wskazał, że element skali będzie decydował o opłacalności budowy farm wiatrowych na morzu.
Pytany, kiedy jest szansa na odblokowanie wiatraków na lądzie, odparł: "zależy nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie". "Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki. Ale na tak zadane pytanie powinien odpowiedzieć regulator, a nie ja" - dodał.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.