Statua Chrystusa Zbawiciela wzniesiona na szczycie granitowego wzgórza Corcovado od 90 lat jest symbolem Rio de Janeiro.
Metropolita tego miasta podkreśla, że figura przypomina o chrześcijańskich korzeniach Brazylii i jest wyrazem wiary mieszkańców tego kraju.„Chrystus z rozpostartymi ramionami spogląda także na dzielnice nędzy, opanowane przez grupy handlarzy narkotyków i daje nam nadzieję na lepsze jutro” – mówi kard. João Orani Tempesta wskazując, że realnym wyrazem tego „objęcia” są konkretne dzieła miłosierdzia realizowane przez Kościół, nie tylko w Rio. „Obejmuje On swymi ramionami cały świat i wszystkie nasze problemy” – podkreśla brazylijski hierarcha w związku z 90-leciem powstania figury. Wraz z cokołem liczy ona 38 metrów wysokości i waży1100 ton.
Hierarcha przypomina, że ta wykonana z cementu statua została pokryta odpornym na korozję skalnym kamieniem – steatytem. Wykorzystano do tego tysiące trójkątnych płytek, które na kawałkach lnu składały w całość brazylijskie kobiety. Na ich tyle pisały swoje imiona oraz modlitwy za swe rodziny, które przez tę pracę chciały powierzyć Bogu. Zainicjowaną w 1926 roku pracę zakończono 5 lat później i od samego początku figura Chrystusa Zbawiciela stała się symbolem Brazylii. Pomnik został zaprojektowany przez brazylijskiego architekta Heitora da Silva Costa oraz francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.