W Zimbabwe trwają kampanie prowadzone przez grupy członków kościołów pentekostalnych, aby przekonywać wiernych, by ci nie ulegali dezinformacji na temat szczepionek przeciw Covid.
„Ludzie otrzymują wprowadzające w błąd informacje, zwłaszcza z mediów społecznościowych, na temat szczepień” – zwraca uwagę działaczka Yvonne Binda, z Seke, około
Sceptyczne wobec szczepień, jak i generalnie do współczesnej medycyny, są najbardziej grupy apostolskie, gdzie występuje synkretyzm wierzeń tradycyjnych i chrześcijaństwa.
Wielu wyznawców wierzy nie tylko w modlitwę, ale i magiczną rozumie moc wody święconej oraz namaszczonych kamieni, mających odeprzeć lub leczyć choroby. Kościoły te trzymają się doktryny, wymagającej, aby wyznawcy unikali opieki medycznej, a zamiast tego szukali uzdrowienia poprzez swoją wiarę.
Choć niewiele jest szczegółowych badań nad kościołami zielonoświątkowymi w Zimbabwe, to UNICEF szacuje że jest to ok. 2,5 miliona wyznawców w 15-milionowym kraju.
Obecnie prawie 1000 członków różnych z grup religijnych zwerbowanych przez rząd Zimbabwe i UNICEF, stara się poprzez kampanie informacyjne zmienić nastawienie do szczepionek wewnątrz własnych kościołów.
Zimbabwe w pełni zaszczepiło 15% swojej populacji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.