Reklama

Pamięci powstańców styczniowych

Koncertem Pamięci w Muzeum Niepodległości oraz apelem pamięci, złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy w Parku im. gen. Romualda Traugutta stolica uczci w sobotę 148. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Reklama

Przed południem w Muzeum Niepodległości zaplanowano przygotowany przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów Koncert Pamięci Powstania Styczniowego w wykonaniu zespołu artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego z Legionowa oraz solistów. W jego ramach będzie można wysłuchać pieśni z okresu powstania. Koncert zostanie poprzedzony "Słowem o Powstaniu", wprowadzeniem historycznym wygłoszonym przez kierownika Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Jerzego Wągrodzkiego.

Po południu przed Pomnikiem Krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia gen. Romualda Traugutta i czterech innych członków Rządu Tymczasowego niedaleko Cytadeli odbędzie się główna część obchodów z udziałem wojskowej asysty honorowej i wystawieniem posterunku honorowego przed pomnikiem.

Uroczystość rozpocznie hymn państwowy oraz rys historyczny wygłoszony przez płk. Lecha Pietrzaka. Zgromadzonych powita żołnierz Szarych Szeregów kpt. Jerzy Antepowicz. Podczas uroczystości zaplanowano modlitwę w intencji uczestników powstania, apel pamięci, salwę honorową, złożenie wieńców i zapalenie zniczy oraz prezentację wierszy i pieśni patriotycznych.

Do udziału w obchodach zaproszono przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz m.in. Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak co roku rocznicę zrywu uczczą również poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu całych działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama