Rzymskie sympozjum o pokucie i pojednaniu między Rewolucją Francuską a końcem pontyfikatu Leona XIII.
W roku 2018 tematem VI Sympozjum była "Pokuta i pojednanie w czasach jansenizmu (XVII-XVIII w.). Kultura - Teologia - Praktyka. Tegoroczne, VII Sympozjum zajmie się tematem "Pokuta i pojednanie: między rewolucją a odnową (1789-1903), odbędzie się w Rzymie, w Palazzo della Cancelleria, w dniach 21 i 22 października.
Podzielone na trzy sesje Sympozjum zajmie się ewolucją form pokuty i duchowości pokutnej w okresie od wybuchu Rewolucji Francuskiej do śmierci papieża Leona XIII. Temat ma rzucić nowe światło na historię instytucji, prozopografię[1], oraz rolę Penitencjarii w ówczesnej Kurii Rzymskiej, w okresie naznaczonym konfrontacją z wymogami świata, wrogością rządów liberalnych i utratą doczesnej władzy papieży. Przy okazji po raz pierwszy udostępnione zostaną dla badaczy nowe, niepublikowane do tej pory źródła, w tym między innymi tzw. "Archivo del Teologo".
Obok wystąpień specjalistów, w ramach Sympozjum znajdzie się także konferencja, przeznaczona dla szerszego grona odbiorców. Ilustrować będzie temat pokuty z perspektywy sztuki. Ks. Marco frisina (literatura i muzyka) i dr Adele Breda z Muzeów Watykańskich (sztuki figuratywne), poprowadzą dwuczęściową lekcję, która wybierze uczestników w podróż po poświęconym tematowi grzechu, miłosierdzia i pojednania dziełach sztuki XIX wieku.
[1] Prozopografia – metoda badań historycznych polegająca na zbiorczej analizie danych dotyczących przedstawicieli określonej grupy (przede wszystkim elit politycznych i społecznych); nauka pomocnicza historii zajmująca się identyfikacją człowieka w społeczeństwie, śledzeniem jego związków rodzinnych, rodowych, towarzyskich i społecznych w aspekcie kariery, prowadzącej do posiadania i wykonywania władzy w tymże społeczeństwie (Wikipedia)
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.