Kanada to kraj kanapowych leni - wynika z najnowszej publikacji urzędu statystycznego (Statistics Canada). Dorosły Kanadyjczyk codziennie, poza godzinami pracy, spędza 9,5 godziny na siedząco.
Te alarmujące wyniki z dwuletnich badań StatsCan opublikował w minionym tygodniu. Problem otyłości, złego odżywania i złych nawyków życiowych jest obecnie jednym z najczęściej poruszanych tematów w kanadyjskich mediach. Kłopoty z wagą ma dwie trzecie Kanadyjczyków, a z niedawnych publikacji wynika w dodatku, że najmłodsze pokolenie Kanadyjczyków może być pierwszym w historii, które będzie żyło krócej od swoich rodziców.
Kilkanaście dni temu Public Health Agency of Canada obniżyła zalecenia dotyczące niezbędnej aktywności fizycznej. Dotychczas młodzieży zalecano przynajmniej 1,5 godziny ćwiczeń dziennie, a dorosłym - godzinę. Nowe rekomendacje zalecają tylko godzinę aktywności fizycznej dziennie dla dzieci, i tylko 2,5 godziny tygodniowo - dla dorosłych. Przyczyną jest dostosowanie się do standardów m.in. Światowej Organizacji Zdrowia.
Okazuje się jednak, że nawet te obniżone zalecenia umiarkowanej i dużej aktywności fizycznej są trudne do wypełnienia przez Kanadyjczyków. StatsCan obliczył, że zaledwie 15 proc. dorosłych może się pochwalić wystarczającą aktywnością fizyczną i tylko 7 proc. dzieci i nastolatków. Większość czasu wolnego poza pracą i szkołą spędza się na siedząco. Tylko 5 proc. Kanadyjczyków poświęca codziennie przynajmniej pół godziny na ruch i ćwiczenia fizyczne - wynika z komunikatu StatsCan.
W dodatku otyli mają znacznie mniej ruchu niż osoby bez kłopotów z wagą. Np. dla osób w wieku 20 do 39 lat średnia dzienna to 27 minut dla panów i 21 minut dla pań. W tym samym przedziale wiekowym otyli panowie ruszają się tylko przez 19 minut, a otyłe panie - tylko 13 minut dziennie. To samo jest wśród dzieci i nastolatków. Chłopcy bez kłopotów z wagą codziennie mają 65 minut fizycznej aktywności, a wśród otyłych chłopców - tylko 44 minuty. Natomiast wśród dziewczynek takiej zależności nie zauważono. Z badań wynika też, że aktywność fizyczna jest z reguły umiarkowana, wymagające więcej wysiłku ćwiczenia fizyczne zdarzają się stosunkowo rzadko. 97 proc. aktywności fizycznej dzieci i nastolatków to właśnie "umiarkowany" ruch.
Swoje badania StatsCan prowadził razem z agencjami rządowymi zajmującymi się zdrowiem. W latach 2007 - 2009 przebadano reprezentatywne grupy dorosłych (ponad 2,8 tysiąca osób) i dzieci (ponad 1,6 tys. osób). Badanym wręczano akcelerometr, czyli przyspieszeniomierz, który mierzył codzienną aktywność i przeliczał ją także na liczbę kroków. Codzienna zalecana liczba kroków to ok. 10 tysięcy. 13,5 tys. kroków to godzinny spacer.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.