O zapalenie świecy w oknie 27 stycznia, w VI Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, apeluje Fundacja Shalom, która tego dnia wspólnie ze stołecznym ratuszem organizuje w Warszawie główne uroczystości uczczenia ofiar Zagłady.
Główne uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście odbędą się o godz. 16.30 pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
Najwyżsi urzędnicy państwowi, przedstawiciele różnych organizacji społecznych i religijnych, harcerze oraz młodzież szkolna wspólnie z Fundacją Shalom złożą wieńce pod pomnikiem, aby uczcić pamięć o Zagładzie. W części artystycznej wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego.
Następnie o godz. 18.00 na ul. Próżnej odbędzie się Apel Pamięci. Wszyscy, którzy stracili swoich bliskich w piekle Holokaustu zostaną poproszeni o odczytanie ich nazwisk. "Niech to będzie czas zadumy nad zgładzonym pokoleniem, nad ofiarami, które patrzą nas z okien kamienic ulicy Próżnej" - apeluje Fundacja Shalom.
Wczoraj i dziś w godz. 12.00–18.00 ulicami Warszawy jeździ oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj Widmo. Pusty pojazd ma symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim.
27 stycznia każdy może zapalić Światło Pamięci w swoim oknie o godz. 18.00. Akcja ta znana pod hasłem "Płomień Pamięci" jest adresowana do całego społeczeństwa polskiego, do wszystkich tych, którym nieobce są podstawowe prawa człowieka - prawo do życia i wolności, bez względu na różnice rasowe i wyznaniowe.
Organizatorzy akcji pragną, aby świece pojawiły się w oknach polskich domów, ponieważ tylko wspólny, solidarny Płomień Pamięci pozwala zachować nadzieję, że nigdy nie powtórzy się zbrodnia Holokaustu.
Można to uczynić także m.in. na portalu społecznościowym Facebook. Wystarczy pobrać zdjęcie świecy i zamieścić na swojej tablicy, najlepiej jako zdjęcie profilowe.
Patronat honorowy nad obchodami objęli: Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar mordów, dokonanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Jako datę obchodów ONZ wybrała rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.