Nazwa Auschwitz jak żadna inna symbolizuje zbrodnie Niemców popełnione na milionach istnień ludzkich; zbrodnie te napełniają nas, Niemców, odrazą i wstydem - powiedział prezydent Niemiec Christian Wulff podczas czwartkowych uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Natomiast prezydent Polski - Bronisław Komorowski - zauważył, iż Auschwitz to miejsce pamięci, symbol upadku ideałów, na których zbudowana została nasza cywilizacja.
"Ponosimy z tego tytułu historyczną odpowiedzialność, niezależną od indywidualnej winy. Nie wolno nam bowiem nigdy dopuścić do tego, by takie zbrodnie kiedykolwiek się powtórzyły" - mówił niemiecki prezydent.
Prezydent wspominał Żydów z Niemiec i krajów okupowanych, którzy zanim przybyli do Auschwitz, pozbawiani byli praw i poniżani. Mówił o Polakach, którzy stanowili znaczną część ofiar. "Polska i jej mieszkańcy cierpieli niewyobrażalnie pod jarzmem niemieckiej okupacji i nazistowskiego obłędu rasowego" - podkreślił. Wulff zaznaczył zarazem, że gotowość ofiar i ich potomków do pojednania jest dla Niemców ogromnym szczęściem i łaską.
Wulff zwrócił uwagę na konieczność zachowania pamięci, gdyż wiedza o okropnościach nazizmu "to przestroga i zobowiązanie dla obecnych i przyszłych pokoleń, by bez względu na okoliczności zawsze szanować ludzką godność i nigdy więcej nie prześladować, nie poniżać, a tym bardziej nie zabijać innych tylko dlatego, że są innego wyznania, innej narodowości, że mają inne przekonania polityczne czy są innej orientacji seksualnej".
Niemiecki prezydent wyraził wdzięczność byłym więźniom za to, że wciąż dają świadectwo prawdzie. Zwrócił jednak uwagę, że jest to grupa coraz mniej liczna i - jak podkreślił - tym bardziej ważne jest zachowanie dla potomnych takich miejsc jak były obóz Auschwitz-Birkenau. "Dzisiejsza młodzież musi poznać prawdę o nazistowskim reżimie. Będzie wtedy mogła głośno i zdecydowanie sprzeciwiać się tym, którzy negują fakty bądź je fałszują. Będzie mogła występować przeciwko tym, którzy niczego nie chcą pojąć, znieważają tych, którzy odeszli i kpią z tych, którzy przeżyli" - powiedział.
***
Auschwitz to miejsce pamięci, symbol upadku ideałów, na których zbudowana została nasza cywilizacja – powiedział 27 stycznia prezydent RP Bronisław Komorowski podczas uroczystości wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.
„Pytania Theodora Adorno i Emmanuela Levinasa: jak uprawiać poezję czy jak filozofować po Auschwitz – do dziś nie znajdują odpowiedzi. Zagłada dokonana w Polsce przez niemieckich okupantów nadal rzuca cień na całą europejską kulturę” – zauważył prezydent.
Komorowski podkreślił, że w Auschwitz, jak w żadnym innym miejscu, jesteśmy konfrontowani z koszmarem wojny. „Wojny, która kosztowała życie wielu milionów ludzi, która przyniosła ze sobą niewyobrażalną tragedię Holokaustu. Jesteśmy w miejscu, które widziało zagładę miliona europejskich Żydów, w tym wielu obywateli Rzeczypospolitej, ludobójstwo Romów i Sinti. W miejscu, gdzie zginęła połowa ze 150 000 Polaków tutaj osadzonych, jeńcy radzieccy oraz ludzie wielu innych narodów naszego kontynentu” – podkreślał prezydent RP.
„Historia, szczególnie ta najboleśniej raniąca, jest zachętą i zobowiązaniem do dialogu na rzecz obrony wspólnych wartości: wolności, tolerancji i otwartości” – stwierdził prezydent Komorowski.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.