Metropolita katowicki abp Damian Zimoń przewodniczył 27 stycznia 2011 r. Mszy św. w archikatedrze Chrystusa Króla, sprawowanej w intencji wszystkich ofiar KL Auschwitz w 66. rocznicę oswobodzenia obozu. Uroczystości zorganizowało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich oraz Fundacja Konrada Adenauera.
Homilię wygłosił proboszcz katedry ks. Stanisław Puchała. Przypomniał, że ponad pięćdziesięciu śląskich kapłanów oddało w czasie II wojny światowej życie za wiarę i Ojczyznę, wśród nich błogosławieni ks. Emil Szramek oraz ks. Józef Czempiel. W KL Auschwitz zginęło ponad 180 mieszkańców Katowic. Mówiąc o misterium zła, stojącym u źródeł tragedii, kaznodzieja zauważył, że takie miejsca, jak KL Auschwitz skłaniają ludzi do zadawania pytań o zło i jego przyczyny. „Bóg na te pytania człowieka odpowiada miłością i pyta go o miłość” - stwierdził. Cytując duże fragmentu słów wygłoszonych przez Benedykta XVI w KL Auschwitz położył nacisk na zdanie: „Nie jestem tu by razem nienawidzić, lecz by razem miłować”. Zaznaczył, że pamięć potrzebna jest po to, aby przeciwstawić się złu.
Mszę św. poprzedziła konferencja „Katowiczanie - Ofiary KL Auschwitz”. Po Mszy odsłonięte zostały „Tablice Pamięci Katowiczan - Ofiar KL Auschwitz” na budynku, w którym w czasie II wojny światowej mieściła się w Katowicach siedziba SS.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.