Reklama

Walka Rosjan z terroryzmem

Poniedziałkowy zamach na lotnisku Domodiedowo potwierdził kilka smutnych wniosków na temat walki rosyjskich władz z terroryzmem - pisze w piątek "Washington Post", uznając za nierozsądne wybranie Soczi na miejsce przyszłej zimowej olimpiady.

Reklama

Po pierwsze, w przeciwieństwie do europejskich i amerykańskich sił bezpieczeństwa, rosyjskim nie udało się wypracować sposobów wykrywania siatek terrorystycznych, zapobiegania atakom lub ochrony przestrzeni publicznej, takiej jak lotniska czy metro - pisze w artykule redakcyjnym dziennik, przypominając, że w ciągu ostatnich 10 lat w samej Moskwie przeprowadzono osiem dużych zamachów.

Po drugie, "autokratyczny sposób rządów Władimira Putina i imperialistyczna polityka wobec nierosyjskich narodów uniemożliwiła rozwiązanie (...) podstawowego problemu, który napędza większość ataków". Problem ten dziennik określa jako "niecierpliwość muzułmańskich republik Północnego Kaukazu, w tym Czeczenii, Inguszetii i Dagestanu, które od 20 lat domagają się większej autonomii od Moskwy". "Brutalna reakcja Rosji (...) powodowała powstawanie muzułmańskich grup ekstremistycznych, których liczba stale rośnie pomimo nieustannych operacji antyterrorystycznych" - pisze "Washington Post". Gazeta przytacza rosyjskie dane, z których wynika, że liczba ataków terrorystycznych na Kaukazie podwoiła się w 2010 roku.

"Premier Putin i prezydent Dmitrij Miedwiediew czasami wydają się rozumieć, że obławy nigdy nie powstrzymają terrorystów" - ocenia dziennik. Miedwiediew winą obarczał "gospodarcze zacofanie" Kaukazu, a Putin promował plan zainwestowania 13 mld dolarów w regionie w ciągu kolejnych 10 lat. Zdaniem gazety jest to godne pochwały, choć istnieje ryzyko, że programy mogą paść ofiarą wszechobecnej w Rosji korupcji.

Kreml nie podejmuje jednak tematu autonomii republik kaukaskich. Liderzy nie uznają winy tajnej milicji i innych służb bezpieczeństwa, które "są lepiej wyćwiczone w przyjmowaniu haraczy i prześladowaniu dysydentów politycznych" niż w wykrywaniu planów zamachów. Zdaniem "Washington Post", było to widoczne dzień po ataku, gdy Miedwiediew winą obarczył zarządzanie prywatnym lotniskiem, a nie federalnych urzędników odpowiedzialnych za walkę w terroryzmem.

"Najbardziej niepokojące jest to, że zimowe igrzyska olimpijskie w 2014 roku mają odbyć się w leżącym na Kaukazie Soczi. Nierozsądna decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by przyjąć ofertę Rosjan, oznacza, że w zapobieganiu terroryzmowi sportowcy i rządy na całym świecie będą musiały polegać na reżimie Putin-Miedwiediew. Poniedziałkowy atak przypominał jak ryzykowana jest ta oferta".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ROSJA, TERRORYZM, USA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama