W moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia wspólnota katolicka pożegnała dotychczasowego nuncjusza apostolskiego abp. Antonio Menniniego. Pełnił on swoją misję dyplomatyczną od 2002 r. Decyzją Benedykta XVI obejmie on teraz placówkę dyplomatyczną w Londynie.
Msza, której przewodniczył abp Mennini, zgromadziła około tysiąca wiernych. Nuncjuszowi asystowali wszyscy biskupi katoliccy Rosji z miejscowym ordynariuszem, a zarazem przewodniczącym Konferencji Episkopatu, abp. Paolo Pezzim. Abp Pezzi wygłosił homilię, w której znalazły się słowa wdzięczności dla odchodzącego nuncjusza za jego posługę na ziemi rosyjskiej i słowa, że „nie pozostaniemy oddaleni od siebie, ponieważ jesteśmy w tym samym Kościele”.
Pod koniec liturgii głos zabrał abp Antonio Mennini. Przypomniał swoje pierwsze lata w Moskwie. Podkreślił konieczność posiadania ducha ekumenizmu, którego tak wiele miał Jan Paweł II i ma obecny Papież. Wskazał też na trudne doświadczenia prześladowań katolików i prawosławnych w czasach totalitaryzmu, przypomniał o zmianach, jakie zaszły po pierestrojce. Mówił również o konieczności wspólnego świadectwa chrześcijan wobec zsekularyzowanego świata. Zapewnił katolików, że jeśli w ich życiu będą obecne znaki miłości i jedności, o których mówił Chrystus, ich życie wyda owoce.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.