„Miłosierdzie, to nadzwyczajny przejaw Bożej miłości. Ona ogarnia cały świat” – napisał biskup Piotr Libera w zaproszeniu skierowanym do diecezjan, aby wznosili modlitwy dziękczynne w 80. rocznicę pierwszej wizji Pana Jezusa przez świętą Faustynę Kowalską.
Miało to miejsce 22 lutego 1931 roku w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku
Biskup płocki przypomina, że w tym „mieście na świetlistym szlaku” wszystko się zaczęło i za sprawą „pokornej posługi niezwykłego świadka” – jak nazwał świętą siostrę Faustynę – na cały świat rozeszło się „orędzie o miłosiernej miłości Boga”.
Bp Libera zaprasza wiernych do udziału w rocznicowych uroczystościach, które rozpoczną się 22 lutego o godz. 16.30 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po modlitwie – Koronce do Bożego Miłosierdzia, wszyscy przejdą do pobliskiego kościoła farnego św. Bartłomieja, gdzie odbędzie się rocznicowa Eucharystia.
Swoje zaproszenie do wspólnej modlitwy ordynariusz płocki kieruje do duchowieństwa, sióstr zakonnych oraz wszystkich czcicieli Bożego Miłosierdzia, zarówno mieszkańców Płocka, jak i okolic miasta.
Św. siostra Faustyna Kowalska (1905-1938) żyła w płockim domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w latach 1930-1932. Dnia 22 lutego 1931 roku w Płocku, mając lat 26, miała w nim pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego. Usłyszała od Niego życzenie ustanowienia w Kościele Święta Miłosierdzia Bożego oraz namalowania obrazu z hasłem „Jezu, ufam Tobie!”. Mistyczka wiernie opisała to zdarzenie w swoim „Dzienniczku”. Papież Jan Paweł II kanonizował ją 30 kwietnia 2000 roku.
W domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18 znajduje się dziś Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Miejsce objawienia na dziedzińcu Sanktuarium (przed laty w tym miejscu znajdowała się cela zakonna s. Faustyny) wskazuje figura Jezusa Miłosiernego. W dawnej piekarni, w której pracowała Święta w latach 1930-1932, utworzono jej muzeum.
W ciągu roku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedza nawet kilka tysięcy pielgrzymów, z najbardziej odległych zakątków ziemi m.in. Japonii, Filipin, USA, Rosji. Jan Paweł II podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku wymienił Płock jako jedno z miast „na świetlistym szlaku”, przez które oprócz Warszawy i Krakowa, wiodła droga życia i powołania św. Faustyny.
Płockie Sanktuarium jest jednym z najważniejszych miejsc kultu Miłosierdzia Bożego w Polsce. 25 marca 2009 roku powstało w nim „Okno życia”. Działa w nim także Ośrodek dla Dziewcząt im. Anioła Stróża. Aktualnie prowadzona jest rozbudowa sanktuarium.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.