W Stanach Zjednoczonych Ameryki trwają od 20 stycznia rozmowy biskupów z prezydentami katolickich uniwersytetów. Spotkania mają na celu nawiązanie ściślejszej współpracy, by włączyć lepiej katolickie środowisko edukacyjne w dzieło ewangelizacji.
Amerykański episkopat chce w najbliższym czasie zakończyć ponad 10-letnie konsultacje nad implementacją konstytucji apostolskiej Jana Pawła II Ex corde Ecclesiae. W dokumencie traktującym o uniwersytecie katolickim Papież zachęcał do nawiązania i utrzymywania ścisłych kontaktów osobistych i duszpasterskich między uczelnią a władzami kościelnymi. Mają się one odznaczać wzajemnym zaufaniem, konsekwentną współpracą i nieustannym dialogiem. Choć biskupi nie biorą bezpośrednio udziału w zarządzaniu wewnętrznymi sprawami uniwersytetu, „nie powinni być uważani za czynnik zewnętrzny, ale za uczestników życia uniwersytetu katolickiego” – napisał Jan Paweł II w 1990 r.
Amerykański episkopat na dorocznym spotkaniu w listopadzie podsumuje lokalne doświadczenia współpracy Kościoła ze światem akademickim. Proces zakończy opracowanie dokumentu obowiązującego na szczeblu całego episkopatu. Nadrzędnym jego celem jest podkreślenie znaczenia katolickiej tożsamości uniwersytetu oraz zapewnienie studentom właściwej nauki wiary i moralności chrześcijańskiej. Ważną rolę mają też odgrywać powiązania placówek akademickich z życiem lokalnego Kościoła.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.