Jasna Góra: Pielgrzymka parlamentarzystów

O obronę ludzkiego życia, o politykę prorodzinną i promałżeńską i o obronę obecności krzyża w przestrzeni publicznej - zaapelował do parlamentarzystów polskich metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Dzisiaj na Jasnej Górze odbywa się pielgrzymka parlamentarzystów polskich.

Podczas konferencji wygłoszonej w Kaplicy Różańcowej abp Nowak odniósł się m.in. do adhortacji Benedykta XVI „Verbum Domini” i książki „Światłość świata”. - Bóg daje się poznać w dialogu, który pragnie prowadzić z nami. Bóg zwraca się do nas ze swoim słowem i domaga się odpowiedzi od nas - mówił.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „Bóg przemawia też do parlamentu jako wspólnoty ojczyźnianej”. - Bóg chce was kształtować, Bóg pracuje z parlamentarzystą, pracuje w nim i zaprasza do komunii z Sobą - podkreślił metropolita częstochowski.

„Rozmowy Boga z parlamentarzystą są osobiste, ale mają wymiar społeczny” - kontynuował abp Nowak.

Hierarcha mówił również o powołaniu parlamentarzysty. - Jest ono społeczne i jest byciem dla drugich - mówił abp Nowak.

Metropolita zwrócił też uwagę na problemy moralne współczesnej Polski, Europy i świata. - Za radykalnym racjonalizmem idzie lekceważenie człowieka, jego istoty i moralności, idzie dyktatura relatywizmu etycznego. Liberalne społeczeństwo nic nie da sobie powiedzieć w sferze moralności - powiedział hierarcha.

Zaznaczył także, że „Kościołowi nie wolno milczeć w sprawach moralności społecznej”. - Kościół jest odpowiedzialny za zbawienie człowieka, za jego integralny rozwój w wymiarze wieczności i doczesności - przypomniał abp Nowak.

Abp Nowak dużo miejsca poświęcił niebezpieczeństwom duchowym i moralnym grożącym Polsce, które określił jako „groźne gromy, które uderzają w Polskę”. Wskazał na „wzmożony i spotęgowany prąd laicyzacji”. - Ten proces laicyzacji prowadzi do wykorzeniania Polaka także z jego tradycji - podkreślił abp Nowak.

Metropolita częstochowski wskazał również na „szerzącą się nietolerancję z powodu negatywnej tolerancji”. - Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy każe się w imię tolerancji zdjąć krzyż – mówił abp Nowak.

„W Polsce są ataki na krzyż i jego obecność w przestrzeni publicznej. Są działania wręcz antykrzyżowe. Dużo jest również ataków na ludzkie życie” - kontynuował prelegent.

Abp Nowak zaapelował do parlamentarzystów także o politykę prorodzinną i wspieranie rodzin wielodzietnych. - Rodzina jest podstawą społeczeństwa, podstawą rozwoju naszej Ojczyzny, a Polska wymiera. Walczcie o prawa dla licznej polskiej rodziny - zaapelował abp Nowak.

Z parlamentarzystami spotkał się również ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej „Pomocy Kościołowi w potrzebie”. Przekazał im m.in. raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009-2010 oraz zaprezentował sytuację chrześcijan w Sudanie. - Bądźcie głosem tych, którzy dzisiaj głosu nie mają - zaapelował do parlamentarzystów ks. Cisło.

Następnie posłowie i senatorowie zgromadzili się na Mszy św. w kaplicy Matki Bożej.

Tradycja pielgrzymowania parlamentarzystów na Jasną Górę sięga czasów II Rzeczpospolitej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
16°C Niedziela
dzień
17°C Niedziela
wieczór
14°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
wiecej »