Do pogłębienia życia duchowego, przyczyniania się do odnowienia dynamizmu apostolskiego parafii, wspomagania osób powracających do Kościoła oraz budowania autentycznej wspólnoty, zarówno między swymi członkami jak i z Kościołami lokalnymi zachęcił papież Wspólnotę Emmanuel. Benedykt XVI przyjął dziś jej przedstawicieli z okazji 20. rocznicy śmierci jej założyciela, sługi Bożego Pierre’a Goursat’a.
Przy tej okazji papież przypomniał także o innych rocznicach: 30-leciu działania organizacji pomocy krajom rozwijającym się FIDESCO, 40. rocznicy założenia Wspólnoty oraz 20. rocznicy zatwierdzenia jej statutów przez Papieską Radę ds. Świeckich.
Ojciec Święty życzył członkom Wspólnoty Emmanuel, aby ich jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu stanowiła okazję do odnowienia ich zaangażowania, bycia nadal żarliwymi uczniami Chrystusa, w wierności Kościołowi i jego pasterzom.
Papież przypomniał, że źródłem głębokiej łaski dla tej Wspólnoty jest adoracja eucharystyczna. Właśnie z niej rodzi się współczucie dla wszystkich ludzi, a z tego współczucia z kolei pragnienie ewangelizowania.
Nawiązując do właściwego charyzmatu Wspólnoty Emmanuel Benedykt XVI zachęcił jej członków do pogłębiania życia duchowego poprzez dawanie istotnego miejsca osobistemu spotkaniu z Chrystusem, Emanuelem, Bogiem-z-nami, aby pozwolić Mu na przekształcanie nas i sprawienie, by dojrzało w nas żarliwe pragnienie misji. „W Eucharystii odnajdujecie źródło każdego waszego zaangażowania, idąc za Jezusem, a adorując ją oczyszczacie wasze spojrzenie na życie świata” – zaznaczył Ojciec Święty.
Jednocześnie zauważył, że życie autentycznie eucharystyczne jest też życiem misyjnym. „W świecie często zdezorientowanym, poszukującym nowych motywacji do życia światło Chrystusa powinno być niesione do wszystkich. Pośród współczesnych kobiet i mężczyzn bądźcie żarliwymi misjonarzami Ewangelii, wspieranymi przez życie radykalnie oddane Chrystusowi! Odczuwajcie pragnienie głoszenia słowa Bożego!” – apelował papież.
Benedykt XVI zauważył, że obecnie odczuwana jest szczególnie pilna potrzeba głoszenia Ewangelii w rodzinach, między ludźmi młodymi czy też w środowiskach intelektualnych. „Wnoście swój wkład w odnawianie od wewnątrz dynamizmu apostolskiego parafii, rozwijając ich ukierunkowanie duchowe i misyjne” – powiedział Ojciec Święty.
Papież zaznaczył, że działalność FIDESCO świadczy o zaangażowaniu Wspólnoty Emmanuel na rzecz mieszkańców krajów najuboższych. „Niech wszędzie wasze miłosierdzie promienieje miłością Chrystusa i staje się w ten sposób siłą do budowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego” – prosił Ojciec Święty.
Papież zachęcił też członków Wspólnoty Emmanuel, aby we wzajemnych relacjach kierowali się duchem autentycznej komunii. Nie jest to zwykła ludzka solidarność, lecz opiera się na relacji każdej z osób z Chrystusem oraz wspólnym zaangażowaniu, aby Jemu służyć. Zaznaczył, że te same relacje komunii Wspólnota Emmanuel powinna utrzymywać z Kościołami lokalnymi, gdyż wszelki charyzmat odnosi się do wzrostu całego Ciała Chrystusa.
Wspólnota Emmanuel obecna jest dziś na wszystkich kontynentach. W lutym 2004 r. liczyła 7200 członków w 65 krajach. Członkowie Wspólnoty to osoby wszystkich stanów (małżeństwa, młodzi, księża, osoby konsekrowane i osoby samotne). W 2006 r. we Wspólnocie było 200 księży i około 150 seminarzystów, 180 sióstr konsekrowanych i 20 braci. W Polsce Wspólnota liczy obecnie około 300 członków skupionych w kilku ośrodkach (Warszawa, Kraków, Gliwice, Szczecin, Koszalin).
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.