W ponad dwóch tysiącach miast na całym świecie odbywają się dziś manifestacje przeciwko karze śmierci.
To właśnie tego dnia w 1786 roku jako pierwsze państwo w Europie, Wielkie Księstwo Toskanii zabroniło jej wykonywania. „Dochodzimy do punktu zwrotnego ludzkości, dojrzewamy do zrozumienia, że ta kara jest nieludzka i nie powinna być stosowana za żadne przestępstwo” – powiedział koordynator kampanii przeciwko karze śmierci we Wspólnocie św. Idziego.
Mario Marazziti uważa, że ostatnie 20 lat miało decydujące znaczenie dla walki z karą śmierci. Ogromny wpływ na to, że jest ona dziś zakazana w większości krajów świata, miała działalność Kościoła katolickiego i Wspólnoty św. Idziego. „Dzięki tym staraniom od dwóch dekad systematycznie spada liczba egzekucji w Stanach Zjednoczonych, Iraku i Arabii Saudyjskiej” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Mario Marazziti.
„Około 40 krajów zdecydowało się znieść karę śmierci od początku nowego tysiąclecia. Większość świata już jej nie stosuje. W ubiegłym roku wyroki wykonano w 18 państwach, a rok wcześniej w 20. Myślę, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym dla ludzkości. Wielki wpływ na zmianę sposobu myślenia ma Kościół katolicki, a ostatnio Papież Franciszek, który zmienił zapis katechizmu i uznał karę śmierci za niezgodną z nauczaniem Kościoła. Wpływ miały też wypowiedzi poprzednich papieży, obecność Unii Europejskiej i dojrzewająca świadomość społeczeństw obywatelskich – powiedział Mario Marazziti. – Wspólnota św. Idziego zjednoczyła podzielony ruch abolicjonistyczny. Jeszcze 20 lat temu międzynarodowa koalicja organizacji działających na rzecz zniesienia kary śmierci liczyła tylko 13 podmiotów, a dziś jest ich ponad 150. Praca naszej wspólnoty przyniosła zniesienie tej nieludzkiej kary w Mongolii, Burkina Faso i innych krajach afrykańskich oraz narodziny lokalnych ruchów abolicjonistycznych, np. na Karaibach, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat nie było żadnej egzekucji.“
W ramach akcji „Miasto życia” we wtorkowy wieczór zostanie podświetlone Koloseum jako symbol globalnej kampanii przeciwko karze śmierci. Wcześniej w Rzymie odbędzie się konferencja zorganizowana przez Wspólnotę św. Idziego pod tytułem: „Nie ma sprawiedliwości bez życia”. Wezmą w niej udział aktywiści, byli więźniowie cel śmierci, politycy, a także laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, pochodząca z Jemenu działaczka na rzecz praw człowieka Tawakkol Karman.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.