Kardynał Christoph Schönborn ujawnił że w trwającej – również w Austrii – dyskusji wokół planowanego obowiązku szczepień, często jest mu zadawane pytanie: „dlaczego Kościół nie protestuje?”. „Bo to nie jest kwestia wiary. To jest odpowiedzialność państwa” – wyjaśnił arcybiskup Wiednia w swoim stałym komentarzu na łamach bezpłatnej gazety „Heute” z 10 grudnia.
Dodał, że to władze państwowe muszą dbać o dobro i ochronę wszystkich. „Szczepienie jest sprawą miłości bliźniego”, przywołał kard. Schönborn słowa papieża Franciszka. Jednocześnie podkreślił po raz kolejny, że najważniejszą rzeczą jest, „abyśmy teraz trzymali się razem, gdyż jest wiele poważnych problemów. Bóg nam w tym pomoże!”.
Planowane przez rząd od lutego 2022 roku obowiązkowe szczepienia poruszają wszystkich jak żaden inny temat, przyznał kard. Schönborn. Wielu nie poddaje się szczepieniom ze strachu i niepewności. Szerzą się dezinformacje i teorie spiskowe wokół takich pytań jak: „na co działa szczepionka?”, „czy czają się tu ukrywane niebezpieczeństwa?” lub „czy szczepienie dzieci jest odpowiedzialne?”.
Kardynał Schönborn, podobnie jak Konferencja Biskupów Austrii, również określił obowiązkowe szczepienia jako poważną ingerencję w wolność jednostki. Tłumaczył, że tak jest oczywiście z prawami w ogóle: zawsze ograniczają one wolność jednostki dla dobra wszystkich. Jako przykład podał obowiązkowe stosowanie pasów bezpieczeństwa w samochodach, które uratowało tysiące istnień ludzkich. Zakaz palenia w miejscach publicznych służy również ograniczeniu szkodliwych skutków palenia. Wraz z ekspertami rząd jest przekonany, że „pandemii koronawirusa nie da się pokonać bez ograniczonego czasowo powszechnego obowiązku szczepień”, stwierdził w swoim komentarzu kard. Schönborn.
Katoliccy biskupi Austrii uznali tymczasowy obowiązek szczepień za dopuszczalny jako ostateczność w walce z pandemią i ponownie wezwali do poddania się szczepieniom. Episkopat austriacki podkreślił również ostateczną odpowiedzialność rządzących oraz cel, jakim jest w równej mierze ochrona zdrowia i wolności. W obliczu obecnej polaryzacji społeczeństwa biskupi wezwali do „uzdrawiającego rozbrojenia słów i gestów” i zaapelowali o gotowość do pojednania i do modlitwy, zwłaszcza w okresie Adwentu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.