Reklama

Papież o zadaniach uczelni kościelnych

Edukacja i formacja to jedno z najpilniejszych wyzwań stojących dziś przed Kościołem. Zwrócił na to uwagę Papież, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Reklama

„Dzieło wychowania, jak się wydaje, jest coraz trudniejsze, gdyż w kulturze, która zbyt często jako swoje «credo» głosi relatywizm, zaczyna brakować światła prawdy – mówił Ojciec Święty. – Co więcej, uważa się nawet, że mówić o prawdzie jest niebezpiecznie. Wzbudza się w ten sposób zwątpienie co do wartości będących podstawą istnienia osobowego i wspólnotowego. Dlatego ważna jest posługa, jaką pełnią w świecie liczne instytucje formacyjne inspirujące się chrześcijańską wizją człowieka i rzeczywistości. Wychowanie jest aktem miłości, świadczeniem «miłości intelektualnej», a to wymaga odpowiedzialności, oddania, życiowej konsekwencji”.

Wśród uczelni, którymi zajmuje się Kongregacja Edukacji Katolickiej, szczególne znaczenie mają dla Kościoła seminaria – przypomniał Benedykt XVI. Mają one być „wspólnotami uczniów Jezusa”, antycypującymi „braterstwo sakramentalne”, jakie winno znamionować wszystkich księży diecezji. Na obecnej sesji plenarnej przygotowuje się dokument o internecie w formacji seminaryjnej. Używany z rozeznaniem, inteligentnie i roztropnie, internet może służyć przyszłym kapłanom nie tylko w studiach, ale duszpastersko na polu ewangelizacji, działalności misyjnej, katechezy. Także w tej dziedzinie potrzebni są w seminariach odpowiednio przygotowani formatorzy – dodał Ojciec Święty.

Papież podkreślił również znaczenie, jakie ma dla studiujących teologię modlitwa osobista i wspólnotowa. Zwrócił uwagę na potrzebę wiązania teologii z innymi dyscyplinami naukowymi. Cenny wkład w promowanie jedności wiedzy mogą wnosić uniwersytety katolickie. Dotyczy to też szkół katolickich niższych szczebli. Ponadto ważną rolę edukacyjną ma nauka religii w szkołach, prowadzona w dialogu z innymi przedmiotami nauczania. Przyczynia się ona wtedy do pełnego rozwoju uczniów, a także do wzajemnego zrozumienia. W tym celu ważna jest formacja nauczycieli nie tylko zawodowa, ale również religijna i duchowa. Przez konsekwentne życie i osobiste zaangażowanie chrześcijański wychowawca ma dawać świadectwo miłości i prawdy – wskazał Benedykt XVI.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama