Australijscy anglikanie przygotowują się do konwersji na katolicyzm. Choć formalnie rzecz biorąc przeznaczony dla nich ordynariat personalny jeszcze nie powstał, w ubiegłym tygodniu odbyło się jego pierwsze święto.
Uczestniczyli w nim anglikanie z całego kraju zainteresowani zaproponowaną przez Benedykta XVI możliwością przyjęcia wiary katolickiej przy zachowaniu niektórych tradycji anglikańskich. Do Coomery w stanie Queensland przybyli biskupi, pastorzy, zakonnice i świeccy pochodzący zarówno ze wspólnot, które utrzymują jedność z arcybiskupem Canterbury, jak i z tradycjonalistycznego nurtu, który przed kilku laty odłączył się od Wspólnoty Anglikańskiej w związku z jej postępującą liberalizacją.
Szczegóły papieskiej propozycji wyjaśniał delegat katolickiego episkopatu ds. ordynariatu, bp Peter Elliott, który sam jest byłym anglikaninem. Uczestnicy spotkania bardzo zaangażowali się w tę sprawę i podchodzą do niej z wielkim entuzjazmem – napisał bp Elliott w komunikacie prasowym. Byłem też szczerze wzruszony świadectwami o osobistej drodze do ordynariatu – dodał australijski hierarcha.
Konkretnym owocem trzydniowego spotkania jest powołanie komitetów zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym, które będą się zajmować utworzeniem struktur ordynariatu. Zapowiedziano też kolejne tego typu spotkania w różnych miastach Australii. Najbliższe odbędzie się 26 lutego w Perth w południowo-zachodniej części kraju.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.