Wnioski w sprawie możliwości dalszego obniżenia VAT na paliwa i zawieszenia pobierania tego podatku od żywności, zostały formalnie złożone, Polska czeka na podjęcie w tej sprawie decyzji przez Komisję Europejską - powiedział w czwartek w Brukseli rzecznik rządu Piotr Muller.
"Te wnioski (w sprawie obniżenia VAT - PAP) zostały formalnie złożone. Pan premier rozmawiał z przewodniczącą Ursulą von der Leyen w tej sprawie. Czekamy na formalne decyzje ze strony Komisji Europejskiej" - powiedział rzecznik.
"W momencie gdy Komisja Europejska udzieli takiej zgody, niezwłocznie zdecydujemy się na to, żeby obniżyć, na tyle na ile to będzie możliwe, VAT na paliwa i na żywność pierwszej potrzeby, tę którą na co dzień kupujemy, z 5 proc. do 0 proc., ale zgodnie z przepisami wymagana jest na to zgoda Komisji Europejskiej" - dodał.
Rzecznik poinformował, że w środę premier Mateusz Morawiecki dwukrotnie rozmawiał z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen oraz z komisarzem do spraw gospodarczych Unii Europejskiej, aby przekonywać ich do wyrażenia zgody na dalsze obniżanie VAT w Polsce.
Muller przypomniał, że rząd już obniżył opodatkowanie paliw w czego efekty, w postaci obniżek na stacjach paliw będą widoczne od 20 grudnia.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.