Korzystanie z internetu to nieodłączna część życia polskich dzieci: według badań 98 proc. loguje się do sieci przynajmniej raz na tydzień, a 74 proc. codziennie. We wtorek obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu.
"Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie" - takie jest hasło tegorocznych obchodów. "Chcemy zwrócić uwagę młodych ludzi, że to co robią w sieci ma konsekwencje w realnym życiu. Oni często nie rozróżniają tych dwóch światów. Chcemy pokazać, że to są konsekwencje bezpośrednie, ale i odroczone - publikowane informacje, filmy, zdjęcia mogą zaszkodzić w dorosłym życiu, choć teraz najważniejszą dla nich wartością jest jak największa liczba znajomych na portalu" - mówił we wtorek dziennikarzom w Warszawie Łukasz Wojtasik Fundacji Dzieci Niczyje (FDN).
Zwrócił uwagę na stosunkowo nowe zjawisko tzw sexting. "Młodzi ludzie rejestrują swoje sytuacje intymne. Nie mają świadomości, że przesłanie takiej informacji do jednej osoby może spowodować ukazanie się jej w inetrnecie, a z takim obciążeniem często sobie nie radzą, gdy cała szkoła, rodzina zobaczy taki film" - mówił Wojtasik. Podkreślił, że jeśli do tego dojdzie, trzeba szybko reagować - kontaktować się z administratorem serwisu lub dzwonić na helpline (np. 800 100 100), gdzie konsultanci pomagają w takich sytuacjach. "Takich spraw trafia do nas kilka dziennie" - dodał.
Jak tłumaczyła Martyna Różycka z - zespołu Dyżurnet.pl - punktu przyjmującego tego rodzaju zgłoszenia prowadzonego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) - w takich przypadkach lokalizowany jest serwer, na którym znajdują się takie materiały i informacje przekazywane są policji (jeśli działa w Polsce) lub - w przypadku innego kraju - zagranicznym organizacjom prowadzącym hotline.
"Najczęściej trafiają do nas informacje dotyczące pornografii dziecięcej, ale też bestialstwa wobec zwierząt, przemocy, treści wulgarnych, nieprzyzwoitych komentarzy. Jeśli widzimy naruszenie regulaminu, kontaktujemy się z administratorami" - dodała Różycka. W 2010 r. Dyżurnet.pl opracowywał średnio 400 zgłoszeń miesięcznie.
Jak pokazują badania EU Kids Online II przeprowadzone przez London School of Economics and Political Science (w Polsce opracowywane przez dr Lucynę Kirwil z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej), dzieci zaczynają korzystać z internetu w coraz młodszym wieku - w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to 9 lat. 98 proc. polskich dzieci loguje się przynajmniej raz na tydzień, a 74 proc. codziennie, 24 proc. raz lub dwa razy w tygodniu.
48 proc. dzieci przyznaje, że w internecie są rzeczy, które je niepokoją, jednak tylko 12 proc. na nie natrafiło. Im dłużej dzieci korzystają z sieci, tym więcej mają negatywnych doświadczeń, mimo coraz większych kompetencji w jego używaniu.
Zagrożeniem najczęściej wymienianym w Polsce jest kontaktowanie się w sieci z nieznajomymi (25 proc. kontaktuje się z nieznajomymi, ale jedynie 8 proc. spotkało się twarzą w twarz z osobami poznanymi w internecie). Na drugim miejscu znalazły się treści potencjalnie szkodliwe tworzone przez innych użytkowników, zetknęło się z nimi 24 proc. dzieci. 17 proc. otrzymało wiadomości z podtekstem seksualnym. Badanie przeprowadzono w 25 krajach UE w 2010 r., z udziałem ponad 25 tys. dzieci w wieku od 9 do 16 lat oraz z jednym z rodziców każdego badanego.
DBI obchodzony jest co roku w drugi wtorek lutego, przez ok. 70 państw. W Polsce od 2005 r. organizowany jest przez NASK i FDN tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet. Centrum działa w ramach programu Komisji Europejskiej "Safer Internet", podejmuje działania edukacyjne na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl - polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie oraz Helpline.org.pl - punkt pomocy dla dzieci, rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w Internecie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.