We wszystkich diecezjach Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce na piątek 31 grudnia ogłoszona została dyspensa.
Oznacza to, że wierni należący do tych diecezji oraz przebywający na ich terenie nie są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz zachowywania pokutnego charakteru dnia, pomimo, że Sylwester przypada w piątek. W niektórych diecezjach dyspensa obowiązuje jednak pod określonymi warunkami.
We wszystkich diecezjach Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce biskupi wydali komunikaty z informacją o dyspensie udzielanej na Sylwestra – 31 grudnia, który w tym roku wypada w piątek. W Kościele w Polsce piątek traktowany jest jako dzień o charakterze pokutnym, w którym wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dyspensa oznacza, że można uczestniczyć w zabawach i spożywać mięso.
W wielu diecezjach do informacji o dyspensie biskupi dołączyli jednak zachęty, by wierni korzystający z niej podjęli jakieś inne formy pokuty, modlitwy lub uczynki miłosierdzia. Metropolita warmiński, abp Józef Górzyński prosi o modlitwę w intencji Ojca Świętego Franciszka oraz podjęcie uczynków miłosiernej miłości i pobożności. Bp Piotr Sawczuk z diecezji drohiczyńskiej zachęca wiernych korzystających z dyspensy do trzeźwości, form pokuty a zwłaszcza uczynków miłości i pobożności. Abp Andrzej Dzięga z archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej prosi, aby wszyscy korzystający z dyspensy ofiarowali w tym dniu dowolnie wybraną przez siebie modlitwę w intencji o ewangeliczny pokój w Polsce i w świecie.
W niektórych diecezjach dyspensa udzielana jest pod określonymi warunkami. W diecezji elbląskiej ekwiwalentem za korzystanie z dyspensy powinien być czyn miłosierdzia, choćby materialne wsparcie dzieci czekających na operację. W diecezji warszawsko – praskiej korzystając z dyspensy należy złożyć ofiarę na pomoc dla potrzebujących i ubogich.
W archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej dyspensa obowiązuje po Godzinie Miłosierdzia, czyli od godz. 16.
31 grudnia w wielu parafiach Msze św. wieczorne odprawiane są w intencji dziękczynnej za miniony rok. Organizowane są też specjalne nabożeństwa dziękczynno–błagalne na zakończenie starego i rozpoczęcie Nowego Roku.
W niektórych parafiach Eucharystie dziękczynno–błagalne odprawiane są też o północy – na rozpoczęcie Nowego Roku. Taka Msza św. odprawiona zostanie np. na Jasnej Górze czy w warszawskim kościele pw. Św. Jakuba.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.