Reklama

Cierpiał dyskretnie

– Zmarły metropolita Józef Życiński cierpiał także fizycznie, choć niewiele osób o tym wiedziało – wyznał dziś podczas Mszy św. bp Mieczysław Cisło, obecnie administrator archidiecezji.

Reklama

 

Odwołując się do maryjnego wezwania dzisiejszego dnia bp Cisło przypomniał, że Maryja od dzieciństwa kształtowała osobistą pobożność zmarłego metropolity i jego wrażliwość na drugiego człowieka. Poprzez fakt, że urodził się na ziemi częstochowskiej, Jasna Góra była celem jego pielgrzymek, a Częstochowa miejscem wzrastania jego powołania.

Podkreślił, że abp Życiński jest „duchowo obecny poprzez naszą modlitwę” we wspólnocie chorych, niepełnosprawnych i cierpiących, którzy zgromadzili się w archikatedrze. – Tyle razy spotykał się, nie tylko w tej katedrze, ale w innych miejscach z chorymi i niepełnosprawnymi, wlewał do ich serca otuchę i nadzieję, że cierpienie ma Chrystusowy sens – przypominał. Przywołał też słowa abpa Życińskiego sprzed kilku lat, gdy w uroczystość Dnia Chorego mówił o tym, że „solidarność w bólu jest czymś bardzo chrześcijańskim”. Przypominał wtedy, że świat bez cierpienia byłby światem bez czucia i wrażliwości, a cierpienie przeżywane głęboko potrafi jednoczyć z Bogiem, dlatego ból jest najcenniejszą formą modlitwy.

– Niewiele osób zna cierpienie osobiste księdza arcybiskupa, cierpienia ciała. Nie był człowiekiem tężyzny fizycznej, miał swoje bóle znane w klinice PSK 4, niektórym lekarzom z onkologii, tam znajdował oparcie. Niestety zabrakło tych lekarzy właśnie na rzymskiej ziemi, może tak musiała się spełnić wola Boża, tak Opatrzność zrządziła, że tam gdzie spędzał tyle czasu w różnych komisjach watykańskich, radach, tam to życie dopełniło się, tuż u wrót Watykanu – powiedział bp Cisło.

Powiedział też, że abp Życiński w ostatni poniedziałek spotkał się z Benedyktem XVI na specjalnej audiencji dla uczestników komisji Kongregacji Wychowania Katolickiego. W obradach tego gremium uczestniczył jako stały członek, a tym razem też wygłaszał referat. – Zresztą wciąż czekano na spotkaniach rzymskich na jego słowo, przesłanie, mądre, uniwersalne, pełne treści, nie tylko poezji, ale konkretnych rozwiązań – dodał bp Cisło. – On widział szanse ewangelizacji, wiemy, jak korzystał z mediów. Nie po, by być gwiazdorem medialnym, ale po to, by słowo ewangelii, nawet jeśli dotyczyło polityki, życia gospodarczego, kultury, nauki, docierało do różnych środowisk. Pan Bóg dał mu łatwość słowa – zaznaczył.

Stwierdził też, że diecezja lubelska rozpoczyna „wspólnotową refleksję”, która potrwa może nawet przez lata. – Kiedy przyjdzie jego następca, wciąż będzie korzystał z jego dziedzictwa, bo ono w ciągu 14 lat stało się tak intensywne, bogate i zobowiązujące, że trudno nie kontynuować jego refleksji, czynu i decyzji, nie tylko w dziedzinie ściśle kościelnej, ale też publicznej i społecznej – powiedział.

Dziś w Święto Chorych – mówił bp Cisło – we wspólnocie zdrowych, chorych, niepełnosprawnych i samotnych jest on obecny z nami duchowo, poprzez modlitwę. To właśnie tutaj, jak i w wielu innych miejscach wlewał w ich serce otuchę i nadzieję ukazując krzyż, który nadaje sens ludzkiemu cierpieniu. Pochylał się nad chorymi szpitalach, których często nawiedzał. Przypominając stałą, wieloletnią obecność abp. Życińskiego podczas obchodów Światowego Dnia Chorego w Lublinie, bp Cisło nawiązał do słów, jakie Zmarły wypowiedział w tym miejscu przed kilku laty, kiedy dziękował chorym za ich świadectwo kultury i solidarności w cierpieniu, przypominając że solidarność w bólu jest czymś bardzo chrześcijańskim.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego w Lublinie organizowane są przez Archidiecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia. W dzisiejszej mszy św. uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni, chorzy, niepełnosprawni, podopieczni domów opieki, hospicjów, personel medyczny i wolontariusze. Mszę św. koncelebrowali kapelani szpitali, domów opieki i hospicjów z terenu archidiecezji lubelskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama