Za datę powstania Radia Watykańskiego przyjmuje się 12 lutego 1931, gdy o godz. 16.49 w świat popłynęły słowa włoskiego naukowca i wynalazcy Guglielmo Marconiego. Zapowiadał on publiczne przemówienie Piusa XI.
W 1958 r., na przełomie pontyfikatów Piusa XII i bł. Jana XXIII, powstały nowe studia i wydziały RV w pomieszczeniach dawnego Muzeum Piotrowego ze względu na potrzeby dalszego rozwoju rozgłośni w związku z Soborem Watykańskim II. Relacje z tego wydarzenia trwały łącznie ponad 3 tys. godzin w 30 językach.
Wybór Pawła VI w czerwcu 1963, a zwłaszcza rozpoczęcie przezeń pielgrzymowania po świecie postawiły przed Radiem Watykańskim nowe, zwiększone zadania. Wielkim sprawdzianem była tu już pierwsza papieska podróż zagraniczna – w dniach 4-6 stycznia 1964 do Ziemi Świętej; Ojcu Świętemu towarzyszył w niej spory zastęp dziennikarzy i pracowników technicznych. Odtąd towarzyszyli oni i nadal towarzyszą zarówno temu papieżowi, jak i jego następcom w podróżach po całym świecie. Paweł VI zachęcał personel rozgłośni do rozszerzania i urozmaicania zakresu działania. W tej sytuacji Radio niebawem przeniosło się do Palazzo Pio na początku Via della Conciliazione – głównej arterii Rzymu, prowadzącej do Watykanu.
Nową, obszerną siedzibę stacji poświęcił i uroczyście otworzył 29 stycznia 1970 ówczesny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Jean Villot. W owym czasie RV nadawało już 19-20 godzin na dobę w 32 językach, zatrudniało 260 osób z 38 krajów a łączna moc jego nadajników przekraczała 1000 kilowatów.
Kolejnym ważnym etapem w działalności papieskiej stacji miał się okazać wybór 16 października 1978 na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły na Jana Pawła II i jego niezwykła aktywność na wielu płaszczyznach: podróże apostolskie po świecie i Włoszech, odwiedziny parafii rzymskich, liczne beatyfikacje i kanonizacje, którym osobiście przewodniczył, spotkania z przywódcami religijnymi i politykami, z ludźmi kultury, nauki, sztuki i wiele innych działań. O wszystkim tym radio informowało swych słuchaczy, a często było obecne przy niektórych z tych wydarzeń. Również sam papież żywo interesował się działalnością „swojej” rozgłośni – 5 lutego 1980 odwiedził jej siedzibę w Palazzo Pio a 15 czerwca 1991, gdy obchodziła ona 60-lecie istnienia, przybył do Ośrodka Nadawczego w Santa Maria di Galeria.
Radio szybko zaczęło korzystać z nowych technologii, jakie w ciągu tych lat pojawiały się na świecie: przekazów satelitarnych (od 1993 – dla Europy i od 1996 – dla reszty świata), komputerów i internetu. Coraz częściej też korzystano i nadal się korzysta z coraz liczniejszych rozgłośni katolickich (i nie tylko) w różnych krajach, które retransmitowały programy RV w językach tych krajów. Już w 2005 liczba takich stacji przekroczyła tysiąc. Obecnie doszły do tego techniki YouTube i Twitter.
3 marca 2006, z okazji 75-lecia istnienia Radia Watykańskiego, jego siedzibę odwiedził Benedykt XVI, który spotkał się z jego pracownikami i zachęcił ich, aby byli nie tylko, tak jak dotychczas, głosem papieża, ale także wielojęzycznym chórem w służbie pokoju i dialogu między religiami.
W 2007 roku, gdy obchodzono 50-lecie Ośrodka w Santa Maria di Galeria, nawiązano bliższą współpracę z Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym (CTV), dzięki której na stronie internetowej radia pojawiły się codzienne „videonews” – jednominutowe „pigułki” telewizyjne, informujące o działalności papieża dzięki obrazom przygotowanym wcześniej przez CTV.
Dziś rozgłośnia papieska, którą kieruje włoski jezuita ks. Federico Lombardi, a jego zastępcą jest polski jezuita o. Andrzej Koprowski, zatrudnia 355 osób, w tym 240 mężczyzn i 115 kobiet; w tym gronie jest 36 księży i 8 sióstr zakonnych, pozostali to osoby świeckie. W dyrekcji generalnej pracuje 8 osób, w poszczególnych programach – 206, w dziale technicznym – 116 i w pionie administracyjnym – 25 osób. Wszyscy oni pochodzą łącznie z 59 krajów oraz 13 zakonów i zgromadzeń.
Radio nadaje w 45 językach, przy czym na stronach internetowych ukazują się wiadomości w 38 językach a msze i nabożeństwa transmitowane są w 10 językach. Wydarzenia papieskie są komentowane w 8 językach, łącznie z arabskim i chińskim. Codziennie rozgłośnia nadaje 51 godzin i 39 minut audycji o charakterze informacyjno-kulturalnym, 3 godziny i 38 minut transmisji liturgicznych oraz 10 godzin i 58 minut programów muzycznych.
W 2010 na falach RV pojawiło się 146 bezpośrednich transmisji z różnych uroczystości i wydarzeń kościelnych: audiencji ogólnych, spotkań na modlitwie Anioł Pański, mszy papieskich itp. Łącznie w ciągu roku nadano 24117 godzin i 36 minut wszystkich audycji i programów.
Rozgłośnia korzysta z 39 anten, w tym 32 dla fal krótkich, 3 – dla średnich i 4 – dla nowych fal cyfrowych (FM+DAB+DRM) i z 21 przekaźników: po 6 nadających na falach krótkich i średnich oraz z 7, wykorzystujących nowe techniki cyfrowe. Radio używa ponadto 8 kanałów satelitarnych, z których 2 pokrywają Europę i Bliski Wschód i po 3 – Atlantyk i Ocean Spokojny.
Radio Watykańskie jest członkiem-założycielem Europejskiego Związku Rozgłośni i Telewizji Publicznych (UER) oraz członkiem kilku innych organizacji: Afrykańskiej Unii Radiofonii (UAR), Światowego Katolickiego Stowarzyszenia Środków Przekazu (SIGNIS), Europejskiej Konferencji Rozgłośni Chrześcijańskich (CERC) i Włoskojęzycznej Wspólnoty Radiotelewizyjnej. Reprezentuje Stolicę Apostolską bądź Państwo Miasta Watykanu w Międzynarodowej Unii Telekomunikacji (UIT), w Europejskiej Konferencji Zarządów Poczt i Telekomunikacji (CEPT) oraz w Międzynarodowej Organizacji Telekomunikacji Satelitarnej(ITSO).
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.