"Szacunki terminacji ciąży wykonane przez witrynę specjalizującą się w numerycznym przetwarzaniu wielkich zjawisk globalnych Worldometer umieszczają praktykę aborcyjną na szczycie przyczyn zgonów" - pisze Francesco Ognibene w "Avvenire".
W całym 2021 r. na świecie wykonano 42,6 mln aborcji. Danych tych dostarczył właśnie portal Worldometer.info, analizujący zjawiska globalne wszelkiego typu. "Jego liczniki podają w czasie rzeczywistym progresję - między innymi - liczby ludności świata (obecnie prawie 8 miliardów), wydatków na opiekę zdrowotną lub wysłanych wiadomości e-mail, liczby opracowane na podstawie rzeczywistych danych dostarczonych przez kraje i instytucje międzynarodowe, opracowane za pomocą wyrafinowanych matematycznych modeli" - tłumaczy włoski dziennik katolicki.
W bazie znajdują się również dane dotyczące aborcji, które na dzień 31 grudnia wykazywały znacznie wyższą wartość niż inne przyczyny zgonów na świecie, wśród których było: 13 mln zgonów z powodu chorób zakaźnych, 8,2 mln - z powodu nowotworów, 5 mln - z powodu palenia tytoniu, 3,5 mln - z powodu COVID-19, 1,7 mln - z powodu AIDS, 1,3 mln - z powodu wypadków drogowych i 1,1 mln - z powodu samobójstw.
"Liczba aborcji pozostaje stabilna w porównaniu z danymi dostarczonymi przez ten sam serwis w zeszłym roku, a mapa krajów, które - jak donosi sprawdzony francuski portal informacji bioetycznych Genetique.org - zalegalizowały aborcję, powiększa się. W 2021 r. dołączyły do niej Benin, Meksyk, Laos, Gabon i San Marino, a francuski parlament 19 stycznia będzie omawiał wydłużenie dopuszczalnej liczby tygodni ciąży, w których możliwe będzie przerwanie ciąży" - pisze F. Ognibene.
"Avvenire" przypomina, że w czerwcu ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął tzw. Raport Matica, który wzywał do uczynienia aborcji prawem powszechnym i do ograniczenia sprzeciwu sumienia. "W samych Stanach Zjednoczonych liczba aborcji wynosi ponad milion rocznie, we Włoszech najnowszy oficjalny raport mówi o 67.638 przypadkach przerwania ciąży w 2020 r., ale liczba ta spada od kilku lat" - dodaje włoski dziennik.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.