"Nie można sprowadzać Kościoła tylko do horyzontalnego poziomu, z czym mamy nagminnie do czynienia”.
„Zadanie wynikające z wiary w Kościół to po prostu życie obecnością Boga między nami. Tylko to wszystko wymaga zgłębienia. Nie można sprowadzać Kościoła tylko do horyzontalnego poziomu, z czym mamy nagminnie do czynienia” – powiedział w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP. W środę w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Duszpasterskiej, podczas którego omawiano program duszpasterski na rok 2022-2023 „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
– Na dzisiejszym spotkaniu debatowaliśmy nad tym, w jaki sposób realizować zatwierdzony już przez KEP temat programu duszpasterskiego na rok 2022-2023 „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Próbowaliśmy doprecyzować cele i wytyczyć zadania do realizacji programu. Pojawiło się wiele interesujących i inspirujących głosów. Przede wszystkim zastanawiamy się nad tym, czy tak szeroki zaplanowany pierwotnie plan realizować w całości, czy może podzielić na pewne etapy. Zależy nam na refleksji nad tym, co wiara w Kościół oznacza i zaprezentowaniu całego bogactwa tej rzeczywistości, pokazując jednocześnie wartość wiary w Kościół. Kolejnym celem miało być wskazanie na konkretne zadania wynikające z wiary w Kościół, wiary Kościołowi i wiary w Kościele jako wspólnocie. Zastanawiamy się, czy tego jednak nie włączyć w projekt kolejnego roku duszpasterskiego, żeby mnogość zagadnień nie sprzyjała rozmyciu tych ważnych treści. – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP.
Hierarcha zapytany o to, czy temat duszpasterski w sytuacji aktualnej sekularyzacji w Polsce, zwłaszcza wśród młodzieży, ma potencjał mocniejszego nacisku na nową ewangelizację i szukania jej różnych form podkreślił, że cały projekt duszpasterski rzeczywiście ma na względzie młode pokolenie. „Zastanawiamy się, jak pokazać wartość wiary w Kościół i wartość Kościoła młodemu człowiekowi. Zdecydowanie będziemy się starali to realizować. Jednak jest to zadanie bardzo trudne. Dopiero gdy młody człowiek dostrzeże wartość wiary w Kościół, będzie sposobność do wprowadzanie go w głębię prawdy wiary o Kościele, w tę ogromna tajemnicę, oznaczającą przecież jednocześnie wiarę w Boga, który jest z nami – Emmanuela. Zadanie wynikające z wiary w Kościół to po prostu życie obecnością Boga między nami. Tylko to wszystko wymaga zgłębienia. Nie można sprowadzać Kościoła tylko do horyzontalnego poziomu, z czym mamy nagminnie do czynienia i to nie tylko w mediach, ale również osoby wewnątrz Kościoła często nie rozumieją, że Kościół to nie jakaś instytucja, organizacja, a Boży dom dla nas, grzesznych ludzi na ziemi, który pomaga nam w ciągłym podejmowaniu powołania do świętości” – mówił KAI bp Czaja.
Jak podkreślił przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, program duszpasterski uwzględnia trwający proces synodalny. „Bardzo zależy nam na tym, by ta odkrywana synodalna rzeczywistość, w którą wprowadza nas papież Franciszek, mocno zakorzeniła się w Kościele w Polsce i w nim trwała. Żeby się stała naturalnym sposobem, stylem funkcjonowania i życia wspólnoty Kościoła. To zaowocuje większą odpowiedzialnością katolików za tę wspólnotę, większym zaangażowaniem i wreszcie większą misyjnością” – powiedział bp Czaja.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.