Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta wydało oświadczenie oraz komunikat w sprawie sytuacji zablokowania przez firmę Henkel poświęcenia pralni przez bp. Jacka Kicińskiego.
Oświadczenie Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
Szanowni Państwo, jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani sytuacją, która miała miejsce 20 stycznia podczas oficjalnego otwarcia Pralni Społecznej we Wrocławiu. Dla dobroczynnej organizacji katolickiej, jaką jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta akt poświęcenia pralni przez naszego Asystenta Kościelnego Księdza Biskupa Jacka Kicińskiego ma elementarny związek z wartościami i 40 -letnią historią Towarzystwa. Tym samym Rada Naczelna Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta podjęła decyzję o udzieleniu pełnego wsparcia dla Koła Wrocławskiego w wyjaśnieniu powodów niezmiernie przykrego dla nas incydentu. Z poważaniem
Dagmara Rybicka
rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
Komunikat Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
W związku z odmową, w części oficjalnej, na poświęcenie nowej pralni we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego 15, Koło Wrocławskie TPBA jako katolicka organizacja dobroczynna nie może zgodzić się na ograniczanie naszej działalności poprzez rugowanie elementów religijnych oczywistych dla naszej organizacji. Udział Ks. Biskupa Jacka Kicińskięgo, biskupa pomocniczego Archidiecezji Wrocławskiej oraz Asystenta Kościelnego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w uroczystym otwarciu pralni był uzgodniony z przedstawicielami sponsorów - Firmy Henkel i Fundacja Społecznie Bezpieczni. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia dowiedzieliśmy się, że Ks. Biskup może zabrać głos w oficjalnej części wydarzenia, ale nie ma zgody na obrzęd poświęcenia miejsca pracy i pomocy ubogim. W zaistniałej sytuacji Ks. Biskup opuścił zgromadzenie uważając, że rolą Asystenta Kościelnego jest w pierwszej kolejności obrzęd liturgiczny, nie przemówienie do zebranych. W związku z tym Zarząd Koła Wrocławskiego TPBA zdecydował, że odda darczyńcom przekazane środki na wsparcie nowej pralni celem zachowania tożsamości w działaniu stowarzyszenia katolickiego. Ubolewamy, że restrykcyjne wymagania ze strony potencjalnych darczyńców nie były sprecyzowane przed podpisaniem porozumienia w tej sprawie. Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni niezręczną sytuacja zaskakująca także dla Towarzystwa.
prezes Koła Wrocławskiego TPBA
Rafał Peroń
O całej sprawie można przeczytać tutaj:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.